Çakalburnu

İsmini bilmiyor olabilirsiniz ama bölgeyi iyi biliyor olmalısınız. O kadar meşhur ki aslında oradaki mekanlar, siz bölgenin adını öğrenme tenezzülüne katlanmıyor olabilirsiniz. İşte Çakalburnu...

Bölgenin en sık kullanılan ve en çok bilinen yeri  Üçkuyular-Bostanlı feribot iskelesi. Şehrin bir kısım araç trafiğini rahatlattığı sanılsa da tam kapasite çalışırsa aslında hepi topu saatte 52 araç taşıyor. Araçları 9, Otobüsleri 36 liraya taşıyan feribotların sıklığı adamı çatlatacak cinsten. Sabah saatlerinde bir kez 30 dk. günün geri kalan kısmında saatte bir sefer yapan arabalı vapurlar, sabah ilk seferini 07:15'te akşam son seferini 23:15'te yapıyor. Oysaki kentin iki ucunu birbirine bağlayan bu hat daha sık ve daha fazla saat hizmet verebilmeliydi. En azından yarım saatte bir olacak şekilde Sabah 5'ten, gece 01'e kadar sürse fena mı olur? Hayır tabiki... işte bu yüzden böyle bir uygulama olmadığını düşünüyoruz.
 
Bu iskelenin hemen yanında güzel ve büyük bir Vapur İskelesi de var. Vapuru olmayan, sefer yapılmayan atıl bir iskele. Kullanıma açılsa Balçova ve civarın çok büyük toplu taşıma yükünü çekeceğini ön görebilecek vizyonda birisi olmadığından hala atıl. Yanlış anlaşılmasın günde sadece 3 sefer var. Sabah erken saatlerde Göztepe üzerinden Alsancak'a kadar gidiyor. Başka yok. Karşıyaka, Bayraklı Konak gibi direk seferleri olsa bmbaşka şeyleri konuşuyor olabilirdik.
 
Bu iki deniz ulaşımının semtlere bağlantısı düşünülmüş. Önüne vapur saatlerine endeksli aktarma hatları yanaşıyor. Ama onlara da öyle bir rota çizilmiş ki insanların binesi gelmiyor. Bedava AVM servisi gibi.
 
Vapur İskelesi'nin üstü bu alanın en güzel en iyi şeyi. Boğaziçi Restaurant.
Karşıyaka ve Üçkuyularda hizmet veren bu restaurant gerçekten bu semtlerin önemli bir ihtiyacını karşılıyor. Misafiriniz geldiğinde gönül rahatlığı ile ağırlayabileceğiniz fiyatı makul, lezzeti makulden yüksek keyifli bir yer. Daha sonra detayına gireriz.
 
Hemen yan tarafta yine denizle ilgili bir bölüm var. Levent Marina. Mülkiyeti Donanma Vakfına ait olan ve Denizcilik Eğitim Merkezi olarak hizmet vermesi öngörülen Marina, Dirinler Ailesi tarafından 2010 yılında 7 yıllığına kiralanarak işletmeye başlanmıştır. İçerisinde Marina ve Tersane hizmetlerinin yanısıra restaurant ve tekne alım satımına da imkan tanıyan bir tesis.
 
Restaurantları arasında Sipari, Potiri, Cicogna, Port Lounge,  Tuval gibi mekanlar yer alan Levent Marina'da  değişik lezzet ve imkanları fazlasıyla pahalı olarak bulabilirsiniz. Her marina da olduğu gibi.
 
Sipari Restaurant enteresan bir menüye sahip. Ancak şu an sadece yediklerimizi sayabileceğimizden bu detaya girmiyoruz. Maalesef internet sitelerinde menülerini tanıtan bir bilgi yok.
Potiri Meyhane ve Cicogna Restaurant ise kardeş işletmeler. İzmir'in gerçek anlamda lezzet mekanları ile tanışmasına öncülük eden La Cigale, Apropo, Potiri, Peximet ve Reci's ile aynı yolda ilerleyen iki mekan.
Son olarak marinadan çıkıp İnciraltı yönünde hemen bir adım ötenizde Engelliler Merkezi var. Belediyenin sahip olduğu Şato'dan sonra en güzel işletme olan burası gidipde ağlatan cinsten. Konum mükemmel, amaç mükemmel ötesi, hizmet yok. Hizmet hakkaten yok. Rezalet yani. Ah belediyem ah vizyonu güçlü bir lider aranıyor.
 
Açıkçası bize verseler bu görevi biz oraya kentin vazgeçilmez alanı haline getiririz ancak maalesef ahlanıp vahlanmaktan başka şansımız yok.
 
Yine ilerliyor, kent ormanın içine giriyoruz. Şanlıysanız ve hava güzelse en az 4-5 gelin damat'ın fotoğraf çekimine şahit olabilirsiniz. Çeşitli meyveleri dalından kopartabilir, denize sıfır bir bölgede mangal yapma şansına sahip olabilirsiniz. Fakat kendinizi güvende hissederseniz. Aslında güvenli ama hissetmiyorsunuz. O zaman da rahat edemiyorsunuz.
 
Son olarak burada yürüyüş ve spor yapabileceğiniz geniş parkurlar bulunuyor. En güzel tarafı otoparko devasa ve ücretsiz. En güzel tarafı açık hava ve nefis bir manzara. Bir de etkinlikler ve çeşitli merkezler katılsa tadından yenmez.
 
İşte Çakalburnu dediğimiz mevkiye ne kadar çok anlatamadan bahsettiğimiz konu sığdırdık. Lezzetten, spora, şehir planlamadan, ulaşıma, işletme mantığından yerel yönetimlere bir çok konudan bahsettik maalesef çoğu olumlu değildi. Ama kentin en güzel ve en işlek bölgelerinden birisi hala. Nedendir bilinmez..
 

Yorumlar

Popüler Yayınlar