Kız Bergama (Yağcıbedir)

Yağcı Bedir Aşireti, Bergama Küçükkaya'da konakladığı dönemde aşiretin oğlu ile obanın güzel kızı birbirlerine aşık olur. Aşiretin Beyi, kızı babasından ister. Fakat kızın babası inat eder, kızını vermez. Bu durum onur konusu yaşanınca kanlı bir kavgaya dönüşür. İki tarafın erkekleri savaşır ve beyin oğlu bu kavgada ölür ve Aşiret ikiye ayrılır...
Bunun üzerine erkek tarafı göç ederek Sındırgı yöresinde yeni üç köy oluşturarak buraya yerleşmiş. Diğer tarafta kız, büyük üzüntüyle evine kapanıp halı dokumuş. Dokuduğu halılara şekillerle ve renklerle tüm duygularını yansıtmış. Örnek olarak; kırmızı, ayrılığı; siyah, üzüntüyü; beyaz, umudu; mavi, tükenmeyen umudu; dört nokta, aşkı engelleyen aile bireylerini; Süleyman yıldızı, Bey'in oğlunu; burgular, gönül kilitlenmesini; çapalar, engellenme araçlarını; kırmızıdan pembeye geçiş, evlenme isteğini dile getirmektedir. Bu desen ve renklerle dokunan halılara "Kız Bergama" denilmektedir.

Bedir aşiretinin yörükleri yerleştikleri Bergama, Dikili, Sındırgı ve Bigadiç civarındaki yaylalarda ordunun yay ve ok ihtiyacını karşılıyorlardı. Bu nedenle bölgenin ismi Yaycı Bedir olarak bilinmekteydi. Geçen zaman içerisinde bu isim Yağcıbedir olarak değişti.
Halılarda kök boyalarının başarıyla kullanılması, renginin atmaması ve daima parlak kalması, bu halıların üstünlüğünü göstermektedir. Ayrıca, halıların ev tezgahlarında dokunmuş olması da ayrı bir özellik taşımaktadır.

Halıcılık, geleneksel bir el sanatı olmasının getirdiği birikimle ve kültürümüzün üzerinde en net biçimde görüldüğü ürünlerin toplandığı bir alan olarak, diğer ürünlere göre ekonomik üstünlük sağlayabilecek bir sektör durumundadır.

Bergama'nın batısında Geyik dağının eteklerindeki Kocaoba, Mazılı, Yenice, Samanlık ve Çağlan köylerinde yapılan halı, kilim, heybe, torba, çuval ve çul üretimi iç ve dış pazarlarda ilgi görmektedir.

Yağcıbedir halılarının en önemli özelliği Türk Düğümü diye bilinen bir ilmik tekniği ile üretim yapılmasıdır. Yaklaşık olarak 100 cm² de 800-1000 düğüm vardır. Nar kabuğu, Ceviz kabuğu, Asma yaprağı, Palamut, Meşe Kabuğu, Kök boya gibi boyar maddelerle renklendirilen ilmiklerin renginin sabitlenmesi için yoğurt suyu, şarap ve tuz ile paslandırılmış demir kullanılır.

En üstte görülen Kız Bergama modeli Şahan Halı tarafından metrekaresi 275 TL'den satılmaktadır.

Kaynak: Dikili Guide, Wikipedia

Yorumlar

Popüler Yayınlar