Plevne BulvarıBu fotoğraf Hülya - Mahmut Mahmutoğlu'nun sitesinden alınmıştır. Plevne Bulvarı'nın 1930'lu yıllardaki görüntüsünü en güzel anlatan fotolardan birisidir herhalde. Kendilerine bu güzel fotoyu kazandırdıkları için teşekkür ediyorum.


Sağ tarafta görülen şimdilerde eğitiminden ziyade otoparkı ile meşhur olan Gazi İlköğretim Okulu. Bulvarın o zamanki ismi Varoşilov Bulvarı.(1) 

Yolun sonunda Gündoğdu Meydanı'nı görüyoruz. Arada geçen Talatpaşa Bulvarı'nın bugünkü keşmekeşinden eser yok.

O zamanki şehir planlamasının yıllar içerisinde nasıl mahfedildiğini görebiliyoruz. Fotoğrafın çekildiği yer aşağı yukarı şimdiki Efes Pastane'sinin üstü. Yollar dar ama muntazam. Sanırım bu bulvar genişletilmek ve yol kenarına araba park etmek için birer sıra ağaç kesilmiş. 

Bugünkü hali ile bile Ege'nin incisi olan İzmir'imizin aslında çok daha güzel ve etkileyici olduğunu geçmiş yıllara dair fotolarda görebiliyoruz. 

(1) Kliment Yefremoviç Voroşilov. Milli Mücadele yıllarında, maddi destekte bulunan yeni Sovyetler Birliği'nin üst rütbeli subayı. Kendisini fahri İzmirli olarak tanımlar ve Cumhuriyetin ilanından sonra İzmir'e yaptığı ziyarette kente ilk otobüsü hediye eder. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar