Zeybeklik ve Zeybekler Tarihi

Çok uzun zamandır, blogumuzun altında yer alan "Bu Kitabı Okumanızı Tavsiye Ederiz" bölümündeki tanıtımı değiştirmedik. Çünkü oku oku bitmeyen, notları ala ala kitabın içinde yeni bir kitap oluşan bir yayından bahsediyoruz. Bu nedenle işimiz bitene kadar değiştirmek istemedik.

Ali Haydar Avcı çok iyi bir konuya el atmış ve elinden geldiğince derinlemesine zeybeklik konusunu incelemeye çalışmış. Kaynakları oldukça çeşitli ve sağlam bir kitap yazarak literatürümüze kazandırmış.

Zeybeklik kurumunun tarihini, karakterlerini, olaylarını göz önüne alırsak içinden çıkamayacağımız bir dipsiz kuyu olduğunu tüm detayları ile irdeleyen yazar, olaylardan ziyade olgulara değinmiş...


Bu engin denizde iyice açılıp herşey hakkında fikir vermeye çalışıldığı için zaman zaman tekrarlar, zaman zaman da yüzeysel geçişler olmuş. Kitap; ciddi bir editoryal destek ve ilmi katkı ile baştan yazılsa bir yüz yıllar boyu en güvenilir ve önemli kaynak olabilir.

Kitabı her kesimden insan rahatlıkla okuyabilir ve günümüz tarihi hakkında da bilgi sahibi olabilir. Örneğin son günlerde Türkiye gündemine damgasını vuran Gezi olaylarının, Zeybek isyanları ile ne kadar benzeştiğini, aslında sokağa çıkan her bir gencimizin, günümüz zeybeği olduğunu göreceksiniz. Zeybeklerin istediğinin adalet ve huzur olduğunu.. Neden dağa çıkmışlar, neler yapmak istemişler, zeybeklik kuralları, zeybeklik davranışları gibi başlıca konularda derinlemesine fikir sahibi olabileceksiniz. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar