Mustafa Bey Caddesi, Gül Sokak Değildir !!!

Gül Sokak - İZMİR İzmir'in meşhur sokakları vardır. Gül Sokak, Bornova Sokağı, Dere Sokağı, Havra Sokağı, Arabacılar Sokağı, ... saymakla bitmez...

Sırayla hepsinin hikayesini öğrenip anlatmak isterim ama bulabilir miyim bilmiyorum. Çok arşiv karıştırmam gerek ama benim o kadar vaktim yok şu sıralar.
Ama kendini İzmirli olarak addedip te Gül Sokağı doğru tarif edemeyen bir çok isim tanırım. Çünkü tarif ettikleri yer Mustafa Bey Caddesi'dir genellikle...

Bir kere peşinen tarif edeyim. Gül Sokak; 1. Kordon'dan başlayıp ta, Şair Eşref Bulvarı'na kadar devam eden yaklaşık 500 metrelik 1382 sokaktır. 2. Kordon ve Plevne Bulvarları bu sokağı keser. Ama esas Gül Sokak diye tabir edilen kısmı 2. Kordon ile Plevne Bulvarı arasında kalan kısmıdır.


Bu haritadan göreceğiniz üzere A ve B noktaları arası Gül Sokak'tır. Bu sokak üzerinde Venedik Pizza ile esnaf çay ocağı dışında hiç bir kafeterya bulunmamaktadır. Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Binası'ndan başlar, Venedik Pizza, Benetton, Tergan, İnci, Kamil Tanca gibi ayakkabıcılar, Mango Outlet, Quicksilver, Stefanel gibi mağazaların bulunduğu bir sokaktır.
Ancak o kadar ezbere yaşıyor ki gençlerimiz, bir sokak paralelinde bulunan Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi'nin üzerinde bulunan ünlü kafetaryalarda oturan yüzlercesine burası neresi diye sorsanız size %90 "Gül Sokak"  diyecektir.
Gül Sokak ile Nişantaşı'nı karşılaştıran yazısında Ayşe Özyılmazer'de aynı hataya düşmüş. O yazıyı da bu blogda paylaşmıştım. Buradan ulaşabilirsiniz.

Dr. Mustafa Enver Bey Caddesi'ni yani Mustaabey'in hikayesini daha sonra bir yazıyla anlatmaya çalışacağım.

Görsel Kaynak: Flickr/ Gözde Berberoğlu

Yorumlar

Popüler Yayınlar