Kısa Bir Yaşamın Öyküsü

Yıllar boyunca çeşitli olaylarla kendisine tarihin tozlu sayfalarında yer edinen Karşıyaka'nın Müslüman alemin arşivlerine girişi çok eski değil. Henüz 12 yıl önce 1998'in soğuk bir kış günü, kentin modern camii Beşikçioğlu'nda kadınlar tarihte ilk defa erkeklerle birlikte saf tutarak bir cenaze namazı kılmışlardır. O zamanlar çok büyük ilgi ve tepki çeken bu girişimin ardından dinen kadınların cenaze namazına katılmasında bir sakınca görülmediği ortak bir dille kabul edilmiştir.

Bir İzmirliye, Bir Karşıyakalıya yakışır bir duruştur bence. Peki cenazenin kime ait olduğunu hatırlıyor musunuz?...

İmren ve Tüzüm Kızılcanın oğlu Dr. Tibet Kızılcan 16 Kasım 1965 yılında Karşıyaka’da doğdu. İlkokulu Karşıyaka Cumhuriyet İlköğretim Okulunda, Liseyi İzmir Atatürk Lisesinde okudu. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirerek Doktor oldu.

 
Mecburi hizmetini Zafertepe Sağlık Ocağında yaptı. Askerliğinin acemi birliğini Samsun’da tamamlayarak, Şırnak’a gitti ve teskeresini buradan aldı. Karşıyaka Merkez Sağlık Ocağı’nda hekim olarak görev yapan Kızılcan’a Karşıyaka Atatürk Ormanının ağaçlandırılmasına verdiği destek, katkı ve çalışmaları nedeniyle ormanın bir bölümüne “Dr. Tibet Kızılcan” ormanı adı verildi.

 
1994 yılındaki hastalığına kanser teşhisi konulan Kızılcan ilk ameliyatını 1994 yılında Amerika’da geçirdi… 12 Ekim 1997’de ikinci kez tedavi için Amerika’ya gitti. Yaşamının her bölümünde insanlarla birlikte ve sevgi içerisinde oldu.

 
Herkese dost, yoksul hastalara derman olan, onları ücretsiz tedavi eden Dr Tibet Kızılcan Karşıyaka Spor Kulübü’nde uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyeliği ve Voleybol Şube Başkanlığı yaptı.5 Ocak 1998 tarihinde saat 20.45’de Karşıyaka’da vefat eden Dr. Tibet Kızılcan’ın cenazesinde Türkiye’de bir ilk yaşanmış kadınlar ve erkekler birlikte cenaze namazı kılmıştır.

Dr. Tibet Kızılcan ışıklar içinde yatsın, sevenleri onun bir ilke daha imza atmasını sağladı. Adına düzenlenen İlkyardım Kursu, geçtiğimiz Cumartesi günü Bostanlı Yasemin Kafe'de  Karşıyaka Spor Adamları derneği tarafından düzenlendi ve bu organizasyonda 100 yakın katılımcı sertifikalarını aldılar.

Yorumlar

Popüler Yayınlar