Bir Gevrek, Bir Boyoz, İki de Kumru

Hristo yavaş adımlarla Kremotoryumda ilerlemektedir. Ölen eşinin cenazesinin yakılışını, bir demir kapının ardından hüzünle izlemeye başlar. Fonda ise eşinin son sözleri duyulur.


“Hristo... Aşkım. Beni İzmir'e götür..."


İzmir'i konu alan, başrolünde Saat Kulesinin oynadığı "Bir Gevrek, Bir Boyoz, İki de Kumru" filminin çekimleri sürüyor...

Filmin tanıtımı geçtiğimiz günlerde İzmir Gazeteciler Cemiyeti'nde yapıldı. Filmin 4 ayrı öyküyü barındırdığını ve başrolunun Saat Kulesi olduğunu ifade eden Dikiciler, şöyle konuştu: "Bu bir aşk ve şehir filmi. Ege’nin incisi İzmir ilk kez uzun metrajlı bir sinema filmiyle tanıtılıyor. Baştan sona İzmir’in anlatıldığı bir film hiç yok. Bu film, Türkiye’de bir şehir için çekilen tek film. Filmle birlikte İzmir’in markalaşmasını da amaçlıyoruz."

Filmin Kasım ayında vizyona girmesi bekleniyor. Tabii bu beklenti filmden haberi olan İzmirlilerde de heyecan uyandırıyor. Anadolu Ajansı tarafından gazete ve dergilere servis edilen tanıtım haberinden sonra basında yer alan filmin tanıtımlarının yakında çıkacağını öğreniyoruz.

İzmir Kalkınma Ajansı'nın 20 bin TL gibi sembolik bir rakamla desteklediği filme Kültür ve Turizm Bakanlığı 200 bin TL gibi güçlü bir destekle sponsor oldu.

Filmin İzmirli yönetmeni Osman Dikiciler'in filmde oynaması için İzmirli ünlü isimlere teklifte bulunduğunu, bu isimler arasında Nehir Erdoğan, Nurgül Yeşilçay, Ozan Güven, Ogün Kaptanoğlu ve Melih Ekener gibi sanatçıların olduğunu gazetelerden okumuştuk. Filmde Dario Moreno, Tanju Okan, Yusuf Nalkesen gibi İzmir'e mal olmuş önemli isimlerin eserlerini kullanılması da çok yerinde bir karar olmuş.

Filmin konusu ise şöyle; "1955 yılında İzmir'i terk ederek Selanik'e gitmek zorunda kalan Hristo, ölen eşinin küllerini saat kulesi maketinin içine koyarak İzmir'e getirmek için uçağa biner. Uçakta sevdiği kızla evlenemediği için 15 yıl önce İzmir'den İstanbul'a giden Tan ile yan yana oturur. Kısa sohbet ikiliyi eski zamanlara götürür. Hristo, eski arkadaşı Oktay ve mahallelisiyle 55 yıllık hesabı vermeye çalışırken, onu büyük ve inanılmaz bir sürprizin beklediğinden habersizdir.

Bu arada bir başka yerde Melih ve Ceyhun isimli iki define avcısı ise bütün paralarını vererek aldıkları bir define haritasıyla hayallerini gerçekleştirecek büyük bir hazineyi bulma umuduyla İzmir'e gelmişleridir ancak haritanın sahte olduğunu anladıklarında beş parasız Kordon'da kalırlar. Kordon hazine avcıları ile Hristo'yu birleştirir. Hazine avcıları hikayesini dinledikleri Hristo'nun kaçarken bıraktığı hazineyi almaya geldiğini düşünürler. Hristo'nun arkadaşı Oktay onu bir deponun önüne götürür, kapı açıldığında 55 yıllık sır ortaya çıkar depoda Hristo ve ailesinin kaçarken geride bıraktıkları eşyalar vardır.


Kentin bir başka köşesindeki Tan, İzmir'den kaçmasına neden olan eski sevgilisi Hasret ile cenazede karşılaşır. Konuşmak istemese de konuşur. Filmin finalinde Tan, Hasret ile Kordon’da en sevdikleri şarkı ‘Hasret’ eşliğinde son danslarını yaparlarken, bunun aslında yıllar önce yarım kalan, ertelenen son vedalaşmalarının da olduğunu anlarız. Çünkü Tan, İzmir'den gittikten kısa bir süre sonra Hasret zaten ölmüştür. Hazine avcıları ise Hristo'nun hazinesinin anahtarını elinden bırakmadığı saat kulesi maketinde olduğuna kanaat getirip ele geçirmeye karar verirler."

Bütün İzmirliler gibi merakla filmin vizyona girmesini bekliyoruz.
 

Yorumlar

Popüler Yayınlar