Yeni Çıkan Kitaplar

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin kurtuluş günü öncesinde İzmir’in tarihine ışık tutacak 3 önemli kitap daha hazırladı. Kitaplar, “9 Eylül’e doğru 1 kent, 3 kitap” paneliyle kamuoyuna tanıtılacak...


İzmir Büyükşehir Belediyesi, öznesi İzmir olan kitapların yanı sıra kültür hizmeti anlamında da önemli eserler hazırlayarak okuyucuyla buluşturmaya devam ediyor. Bu kapsamda, geçtiğimiz yıl uluslararası boyutta düzenlenen 2 ayrı konferansa ait bildiriler, kitap halinde basıldı. 6 – 8 Eylül 2009 tarihleri arasında düzenlenen “Kuva-yı Milliye’nin 90. yılında İzmir ve Batı Anadolu” sempozyumunun bildirileri 2 cilt halinde kitaplaştırılırken, 22 – 24 Ekim 2009 tarihlerinde düzenlenen “İzmirli Olmak” sempozyumu da yine kitap haline getirilerek kent kültürüne kazandırıldı.

Milli Mücadele döneminde Mustafa Necati ve Vasıf Çınar tarafından yayımlanan ve Kurtuluş mücadelesine destek veren en önemli yayın organlarından olan “İzmir’e Doğru” gazetesi de günümüz Türkçesi’ne çevirildi ve kitap haline getirildi. O dönemdeki İzmir ve Batı Anadolu milli mücadelesi hakkında önemli bilgiler içeren kitap, özellikle araştırmacılara çok önemli bir kaynak olacak.

Özel muhafazaları ile birlikte hazırlanan kitaplar, 4 Eylül günü düzenlenecek olan bir panel ile kamuoyuna tanıtılacak. “9 Eylül’e doğru 1 kent, 3 kitap” adını taşıyacak olan panele konuşmacı olarak Prof. Dr. İlber Ortaylı, Prof. Dr. Mehmet Ali Kılıçbay, Prof. Dr. Nuri Bilgin, Prof. Dr. Ergun Aybars ve Prof. Dr. Zeki Arıkan katılacak. Panelin moderatörlüğünü Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Oktay Gökdemir gerçekleştirecek.

Yeni hazırlanan 3 adet kitap ile birlikte, 2000 yılından bu yana İzmir Kent Kitaplığı’ndan yayımlanarak okuyucuyla buluşan kitap sayısı 66’ya ulaştı.

Kaynak: İzmir Büyükşehir Belediyesi

Yorumlar

Popüler Yayınlar