Malta Şahini

Sinema eleştirmenleri tarafından tüm zamanların en iyi filmlerinden biri olarak nitelendirilen ‘Malta Şahini’, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Sinematek’ gösterimleri kapsamında izleyiciyle buluşacak. Sanatseverler, bu özel filmi 25 Ağustos 2010 Çarşamba saat 21.30’de tarihi Havagazı Fabrikası’nda seyretme imkanı bulacaklar...

Özgün adı ‘The Maltese Falcon’ olan 1941 yapımı film, yönetmen John Huston’un ilk filmi olma özelliğini taşıyor. Üç dalda Akademi Ödülleri’ne aday gösterilen ‘Malta Şahini’nin başrollerinde Humphrey Bogart, Mary Astor, Peter Lorre, Sydney Greenstreet ve Gladys George yer alıyor. Dashiell Hammett'ın aynı adlı romanından uyarlanan film, 1989 yılında Kongre Kütüphanesi’nde ABD Ulusal Film Arşivi'ne dahil edildi.
 
Kara film’in ilk türü

Ayrıca ‘kara film’ kavramını ortaya atan Fransızca kitap Panorama du Film Noir Américain tarafından bu türün ilk örneği olarak gösterilen Malta Şahini’nde, San Francisco'lu özel bir dedektifin kendisini üç hırslı ve acımasız kişinin mücevher kaplı ve değeri milyon dolarlar eden bir şahin heykelini ele geçirmek için verdiği mücadelenin içinde bulması konu ediliyor.

Yorumlar

Popüler Yayınlar