İzmir'de Halk Oyunları ve Dernekleri V

Daha önceki yazılarımda İzmir Turizm, Ege Folklor Eğitim Merkezi, Sümhoter derneklerini bildiğim, gördüğüm ve öğrenebildiğim kadarı ile sizlere aktarabilmeye çalıştım. Şu bir gerçek ki; İzmir'in, ülkenin folkloruna ve özelinde Türk Halk Oyunlarına katkısı ve etkisi oldukça büyük. Ne varki bu büyüklüğün bir arşivi, bir kaydı yok internet üzerinde. Yazılı olarakta böyle bir evrakın olduğunu düşünmüyorum.


Ben bir nevi katkıda bulunuyorum bu yazılarımla İzmir Halk Oyunları camiasına. Zaten yıllarca hizmet ederek bir çivi çakmaya çalışmıştım İzmir çukurunun duvarlarına.


Bugün size kıyının karşısından bir derneği tanıtmak istiyorum. Kathod...


Karşıyaka Turizm ve Halk Oyunları Spor Kulübü Derneği yani bilindik ismiyle Kathod, 1972 yılında kurulmuş ilk derneklerden birisidir.

Tamamı Karşıyakalı olan 10 kişi tarafından kurulan derneğin kurucuları arasında, Doktor, Öğretmen, Ev Hanımı ve Öğrenci olmak üzere her zümreyi temsil eden isimler bulunmaktaydı. İzmir'de kurulmuş olan İzmir Turizm Derneği'nden sonra Karşıyaka'da aynı isim ile kurulmuş olan dernek günümüze kadar faaliyetlerini sürdürebilen bir kurum olarak göze çarpmaktadır.

Halk Oyunlarının yanı sıra Dağcılık Kolu ile de çok sayıda faaliyet gösteren dernek günümüzde Türk Halk Müziği Korosu çalışmalarını da faaliyet alanlarına ekleyerek, geniş kitlelere ulaşmaktadır.

Geçen 38 sene içerisinde Yurt içi ve Yurt dışında çok sayıda organizasyona katılan dernek, katıldığı yarışmalarda çok sayıda derece elde ederek ülkemizi başarıyla temsil etmiştir. Özellikle 2000'li yıllardan itibaren bocalama dönemine giren Halk Oyunları camiasının olumsuzluklarından etkilenmemiş, aynı dönemde girdiği bir çok yarışmadan çok sayıda birincilik alarak ayrılmıştır.

Günümüzde başkanlığını Ertan Uzair'in yaptığı dernek, faaliyetlerine Türk Halk Oyunları, Türk Halk Müziği Korosu, Dağcılık dallarında devam etmektedir.

Kathod'un 2006 yılında Türkiye İkincisi olduğu Zeybek Ekibi


İlgilenenler için derneğin adresi Karşıyaka Belediyesi Bülent Ecevit Kültür Merkezi 6712/4 SK. NO:1/6 Cumhuriyet Mh. K.yaka

Yorumlar

Popüler Yayınlar