İzmir'de Nerelerde Yemek Yenir? IV

İzmir’in Tire ilçesinde bir dağ köyü, Kaplan... Asırlık kestane, ceviz, çınar ağaçları ve tatlı su kaynaklarının gizlendiği vadinin yanıbaşında, doğanın içinde bir restoran, Kaplan Dağ... Mutfağında ise, on üç yıldır emek veren bir çift; Hürmüz ve Lütfü Çakır.
Yemek yazarlarının “Türkiye’nin En İyi On’u” arasında saydığı Kaplan Dağ Restoran ot yemekleri ağırlıklı otantik Ege mutfağı sunuyor. Aydın Dağları’nda yetişen tüm ot türleri Kaplan Dağ Restoran’da sofraya çıkarılıyor. Kiminin salatası, kiminin kavurması yapılıyor, kimi haşlanmış, kimi de kuzu etiyle pişirilmiş olarak sunuluyor...


Kaplan Dağı, İzmir’in Tire’sinin hemen ötesinde bir dağ. Dağın yamaçlarından süzülen yağmur suları, kaynak suları yukarıdan aşağıya bir vadi oluşturuyor. O vadinin iki yamacı ağaçlarla kaplı. Keyif erbabı Levantenler, Rumlar ve Türkler ta İzmir’den arabalarla buraya gelir, yaz aylarında ağaçların altında keyif yaparmış. Dağın yamaçlarından aşağıya bakılınca Tire Ovası "tabak gibi" dümdüz uzanıyor.

Dağin kendi adı ile anılan bir de küçük köyü ve de o köyde, görmeyene anlatılamaz güzellikte bir dağ lokantası var.
Menüsünde herhangi bir restaurantta bulamayacağınız lezzetlere rastlayabilirsiniz. Bunlardan bazıları şöyle; o kavurması, soyalı pazı, yedi ot salatası, şevketi bostan kavurma, sarmaşık kavurma, ceviz krokan, karadutlu lor tatlısı, karpuz kabuğu reçeli, ısırgan okma...

Lokantanın sahibi Lütfi Çakır imiş. Esas işi kimya öğretmenliği iken Görgülü Pastaneleri’nde pasta ustalığı yapmış. Tire’de pastane açmış. Pastane kapanınca Tire’de okullarda kimya öğretmenliğini sürdürmüş. Bir gün resim öğretmeni Seha Bey ile Kaplan Dağı’na pikniğe gittiklerinde "Şurada bir lokanta açıp, Tire yemekleri yapsam" diye aklına kurt düşmüş. Ve de 1992 yılında köy kahvesini kiralayarak burayı lokantaya dönüştürmüş.
Lokantanın bulunduğu Kaplan (eski Arpacılar) köyünün bir özelliği var. Osmanlı döneminde, saray tarafından İstanbul’dan cezalandırılan Galata Mevlevihanesi’ne mensup Kaptan Mehmet Ağa ve arkadaşı sarayın arpalığı olan bu köye sürülmüş. Ölünce vadiye gömülmüşler. O zamandan bu yana köy "erenler"in ziyaretgahı olmuş. Lokantanın duvarlarında gelmiş geçmiş erenlerin resimleri, yazıları, neyleri asılı.
Bayramlarda ve hafta sonları buraya rezervasyonsuz gelmeyi denememenizi öneriyoruz. Çünkü büyük bir ihtimalle oturacak bir masa bulamayacaksınız.

Kaynak: http://www.kaplandag.com/index.php

Yorumlar

Popüler Yayınlar