1. Dönem İzmir Vekillerini Biliyor musunuz?

Dost sohbetlerinizin birisinde mutlaka "İzmir'in kaç milletvekilini tanıyorsunuz?" diye bir soru geçmiştir. Genelde yarıyı bulamaz çoğu İzmirli. Çünkü milletinvekilleri seçim zamanı oyu alabilmek için sokak sokak gezerken, seçildikten sonra İzmir'i unutuyorlar. Bu her dönem böyle olmuştur.

Geçtiğimiz gün aklıma takıldı. 23 Nisan 1923 günü Millet Meclisi ilk toplantısını yaptığında İzmir'i 7 isim temsil ediyordu. Kimdi bu isimler?

Wikipedia'dan buldum aradığım cevabı. Sadece birisini söyleyebilirmişim bakmasaydım. O da 10 isim saysaydım arasında olurdu. İlk söyleyeceğim olmazdı.

İşte İzmir'in ilk millet vekilleri...

Yunus Nadi Abalıoğlu: Cumhuriyet gazetesinn kurucusu. Fethiye doğumlu. Türkiye Komünist Partisi kurucularından.

Ahmed Reşit Rey: Ünlü besteci Cemal Reşit Rey'in babası. Çankırı Doğumlu. Osmanlı dönemi İzmir  Valisi.

Refet Bele: Milli mücadelenin önemli komutanlarından, Mustafa Kemal'in silah arkadaşı, Selanik doğumlu. İzmir Suikasti nedeni ile yargılanmıştır.

Hacı Süleyman Bilgen: Cumhuriyetin gerekliliğini savunan din adamı, Nazilli doğumludur. Demirci Mehmet Efe'nin milli mücadelede düze inip cephe komutanı olmasında büyük payı vardır.

Mahmut Esad Bozkurt: Kuşadası doğumlu, Atatürk'ün yakın çalışma arkadaşlarından ve Türk Medeni Kanun, Borçlar Kanunu, Kabotaj Kanunu gibi bir çok kanunun oluşturulmasında büyük pay sahibi olan hukukçudur.

Enver Tekand: Rodos kökenli İzmirli bir ailenin öğretmen çocuğudur. Çocuk Esirgeme Kurumunun kuruluşunda başrolde yer almaktadır.

Hasan Tahsin Uzer: Selanik doğumlu Atatürk'ün çocukluk arkadaşıdır. Osmanlı dönemi İzmir Valilerindendir. İlk Kurşunu atan Hasan Tahsin değildir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar