Karagöl

Yamanları süsleyen ve İzmir'in dibinde olmasına rağmen İzmirlilerin çoğunun bilmediği gizli bir cennettir Karagöl. Tantalos efsanesinde adı geçen Karagöl, 35 dekarlık su yüzeyine sahiptir. Küçük, dairesel ve güzel manzaralı gölün etrafı çam ormanları ile kaplıdır. Doğa ve yürüyüşü sevenler için ideal bir yerdir...
Karagöl'e ulaşmak için Karşıyaka, Yeni Girne yoluna sapılır, çevre yolu geçilerek tenis kortlarının yanından Yamanlar dağına doğru 23 km boyunca devam edilir.

Karagöl'le ilgili çeşitli efsaneler bulunmaktadır. Kimine göre Hz. Hızır'ın yardım talebine duyarsız kalan köyün su altında kalmasıdır. Kimine göre ise Tantalos'un hapsine giden yarığın su ile dolması sonucu oluşmuştur. Ama bir gerçek vardır ki, nefesini İzmir'in üstünde alıp veren bir cennettir.

Göl civarında yer alan tesislerde her türlü hizmeti bulabilirsiniz. Şirketler tarafından düzenlenen günübirlik eğitim, eğlence, dinlence turları için yeterli alt yapıya sahip tesislerinin yanısıra Bungalov ve Çadır Kampı Alanı da konaklamak isteyen misafirlere sunulan hizmetlerdendir.

Göl etkinlikleri oldukça çeşitlendirilmiş, ziyaretçilerin keyifli dakikalar geçirmesi amaçlanmıştır. Amatör balıkçılık, trekking, mağara gezileri bunlardan birkaçıdır.Karagöl mutfağı ise konuklarına arzu edilen her türlü çeşitliliği sunmaktadır. Sabah dillere destan köy kahvaltısı, tandır ve güveçte kuru fasülye en çok beğenilen yemeklerdir. Konuklara ayrıca mangal ve nargile keyfi de sunulmaktadır.
Son günlerde en fazla talep edilen etkinlik
Suda Yürüme Balonu

Yorumlar

Popüler Yayınlar