İzmir Lezzetleri - 6 Söğüş

Söğüş denildiği zaman herkesin aklına domates, salatalık gibi sebzelerin meze olarak sadece tuzlanıp servis edilmesi gelse bile bu İzmirliler için geçerli değildir. İzmirli için söğüş, son derece lüks restaurantlarda en ünlü aşçılar tarafından hazırlanmış leziz yemeklerden daha değerlidir. Salaş, görünümü itibari ile hijyenden uzak duran dükkanlarda veya seyyar tezgahlarda satılan dünyanın en güzel lezzetlerinden birisidir...
İzmir'e Rumlardan kalan bir lezzet mirası olarak kaldığı dilden dile gezinse de, Türklerin sakatata olan ilgisi nedeni ile geleneksel bir Türk yemeği olarak günümüze kadar ulaştığı bilinmektedir. Bilinen en eski söğüşçü yaklaşık 200 yıl önce Menemen'den, Kemeraltı'na gelip söğüşçülük yapan Kenan Usta'dır. 

Söğüş, kuzu kellesinin haşlanmasının ardından dil, beyin, yanak ve göz çevresindeki etlerinin ayıklanması ile hazırlanır. Küçük lavaş ekmeği veya Ege'de yufka diye adlandırılan ekmekler içerisine bu etler kıyılarak servis edilir. Sadece bu etler yoktur aslında, yine ince kıyılmış domates, soğan, taze yeşillikler ve kimyon olmazsa olmazlarındandır. Soğuk etler ılık lavaşın içinde enfes bir tat alır. Yanında sübye ve ayran içilmesi İzmirliler tarafından tercih edilir. Söğüşün tabakta servisi de yapılmaktadır. Ancak hızlı tüketilecek bir yiyecek olmasından ötürü dürüm şeklinde satışı daha popülerdir. 

Tabakta servis edilen söğüş genelde rakı masalarının vazgeçilmez mezelerinden birisidir. 

Söğüşün Niğde  ve İzmir'de sıklıkla görülmesinin nedenlerinden birisi İzmir'de yetişen Niğdeli söğüşçülerin kendi memleketlerinde de bu geleneği sürdürmelerinden kaynaklanır. Nitekim İzmir'in ünlü söğüşçüleri arasında Niğdeli sayısı hiçte az değildir. 

Kentin hemen her semtinde seyyar veya sabit olarak söğüşçü bulabilme imkanınız bulunmaktadır. Temiz ve bilindik söğüşçüleri  Konak, Kemeraltı'nda ve Hisarönü'nde, Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi'nde, Karşıyaka Aksoy'da bulabilirsiniz. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar