İzmir Lezzetleri - 3 Kopanisti


Karaburun yarımadasının kendine özgü lezzetlerinin arasında "Kopanisti Peyniri"nin hatırı sayılır bir yeri vardır. Çünkü bu peynir rakının yanında en güzel mezelerden birisidir...
Koyun ya da genellikle keçi sütünden yapılan lorun 35-40 gün boyunca tuzla yoğrulması ile hazırlanan meşakkatli bir peynir türüdür. 40 gün boyunca fermente olan peynir sonunda acımsı bir tat alıyor. Bu nedenle Karaburun yarımadasında, Çeşme'de  ve zaman zaman Sakız Adası'nda acı peynir olarak ta satıldığı görülmektedir.

Seferihisar'ın meşhur "Armola"sına nazaran daha az bilinen bir peynir çeşididir.

Yapım aşamasının uzunluğu nedeni ile ticari olarak pek itibarı olmayan bu rakı mezesinin günümüzde fabrikasyon üretimi yapılmıyor. Karareis (Meli) köyünden göçerek Mikanos'a yerleşen bir aile tarafından işletilen en büyük Kopanisti Mandırası da yakın zamanda kapılarını üretime kapattı.

Ağır bir aroması olduğundan lokma lokma değil de çatalın ucuyla yenmesi ile meşhur. Ayrıca direk yemektense zeytinyağı ile seyreltmek bu peynirin tadına tarifi imkansız bir lezzet daha katıyor.

İzmir mutfağının önemli ismi Nedim Atilla kopanisti ile ilgili yazdığı bir yazıda şöyle diyor; "Karaburunlu bir dostumda aldığım tarif şöyle: 'Kopanisti yapmak için, keçi sütünden yapılan lor peynirini her gün yoğurmak suretiyle 10-15 gün bekletin. Peynir yağ vermeye başlayınca, her gün azar azar tuz vererek, acı koku salana kadar, yaklaşık 10-15 gün daha yoğurun. Peynirin kıvama geldiği aldığı acı tattan anlaşılır. Bu acılık biber acılığı gibi değildir. Acılaşınca üzerine zeytinyağı gezdirip kavanozda dinlenmeye alın. Zeytinyağı içinde dinlendirilen kopanisti, artık yenmeye hazırdır.' Eskiler, 'kopanisti balıkların, bir de sarhoş alıkların peyniridir' derlermiş. Ama bendeniz hem börek içinde hem de rakı mezesi olarak doyamıyorum kopanistiye...   'Çamur''Armola' ve 'Kopanisti' peynirleri bizim toprakların artizan lezzetleridir; elbirliği ile yaşatmamız şart!" 

Yorumlar

Popüler Yayınlar