Bir Zamanlar İzmir Hatırlarmısınız?

Belli bir yaşın üstündeki İzmirlilerin çok iyi hatırlayacağı, yer, mekan, olay ve benzeri her türlü sembolü aklımıza geldikçe sizlerle paylaşacağız. Öyle belli bir yaş üstü dedik ama bu yaş ortalaması 50-60 olmasına gerek yok. 30'lu yaşlarda olmanız bile yeterli.

Örneğin bugün bir kaç konu başlığını yazacağım ve detaylı anlatımını ileride yayınlamaya çalışacağım.İşte bir kaç tanesi...
Sümerbank ve Kemeraltı köprüleri
İzmir'de en çok değişime uğrayan yerlerden birisi Konak Meydanı'dır. Şehrin merkezinde yer alıp Türkiye'nin en büyük meydanı olan Konak Meydanı yıllarca şekilden şekle girdi. Ve en son Ahmet Priştina zamanında bugünkü halini aldı ve on yıla yakındır değişmiyor.

Eski'den Varyant'tan inen ve Mithatpaşa Caddesinden gelen araçlar YKM'nin önünden şimdiki yaya yolu olan yoldan devam ederlerdi. Ve Belediye ile Valilik arasında kentin en yoğun trafiği akardı. Yine kentin en yoğun ve tek alışveriş merkezi olan Kemeraltı'nın çıkış noktalarından çıkıpta iskeleye gitmek veya otobüs duraklarına geçmek demek bu trafiği duırdurmak anlamına gelirdi. Bu nedenle Şimdiki İş Bankasının önünden ve Merkez Bankası'nın arkasından iki adet köprüyle yayaların karşıya geçmeleri sağlanmıştı. Yıllarca hizmet veren bu iki köprü trafiğin deniz doldurulup sahil tarafına alınınca sökülerek kullanımdan kaldırıldı. Sol üstteki fotografta anlatmaya çalıştığım görüntü var. Çekim ilk köprüden yapılmış arkaya doğru dikkatlice bakılırsa . köprü görülebilecektir. Bir zamanlar kentin buluşma yerlerinden birisi olan bu köprüler artık tarih oldu. Alttaki fotograf ise ilk köprünün fotoğrafı.
Palet Restaurant, Yeşildere'deki Tabakhaneler, Kordon'un eski hali, Maksim Gazinosu, Troleybüsler, Balçova Kahveler, Susuzdede (Halen etkinliğini kısmende olsa sürdürüyor), Turyağ sırayla hepsine değinmeye çalışacağım.

Görseller: Bir zamanlar İzmir kartpostalları (Binrota.com sitesinde yayınlanmaktadır. Oradan alıntılanmıştır)
Üstteki ilk üç resim ise Serbest Mali Müşavir ve Muhasebeci Fatih Çavuş'un sitesinden alınmıştır.

Yorumlar

Popüler Yayınlar