Saygıyla Anıyoruz

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Annnesi Zübeyde Hanım, ölümünün 88. yıldönümünde Karşıyaka'daki kabri başında anılacak...

1857 yılında Selanik'te doğan Zübeyde Hanım, Konya-Karaman kökenli bir Türkmen ailesinin üyesidir.

Ali Rıza Bey ile yağtığı evlilikten 6 çocuğu oldu bunlardan sadece 2 tanesi hayatta kalabildi. Mustafa ve Makbule...

Ali Rıza Bey öldükten sonra yanına taşındığı abisine yük olmasın diye Selanik Gümrük Müdürü ile 2. evliliğini yaptı. Bu Mustafa'yı kızdırmıştı. Balkan Savaşı'ndan sonra Ragıp Bey ile yollarını ayıran Zübeyde Hanım, kızı Makbule ile birlikte İstanbul'a geldi. Beşiktaş-Akaretler'de bir eve yerleşti.


M. Kemal, Annesinin Cenazesine Giderken

Kurtuluş Savaşı zamanında güvenlik nedeni ile Ankara'ya yerleşen ancak Ankara'nın sert havasının sağlığı bozmasıyla, 1922 yılında tedavi amacı ile Karşıyaka'ya yerleşti.


Bizzat Latife Hanım tarafından karşılanan ve Karşıyaka'daki Konağı'na taşınan Zübeyde Hanım, 14 Ocak 1923'de Karşıyaka'da hayata gözlerini yumdu.

Kabri; İstasyondan Soğukkuyu tarafına giden Zübeyde Hanım caddesi üzerindeki bir parkta her daim ziyarete açıktır. Kabir, Ferik Osman Paşa Camii avlusu içindedir. Mezarın mevcut şekli bizzat Atatürk tarafından belirlenmiştir. Mezar anıt şeklinde olup, 1940 yılında İzmir Belediyesi tarafından yaptırılmıştır.


Yorumlar

Popüler Yayınlar