Gammarus İzmirensis

Her ne kadar blogumuz İzmir'in kültürel ve sosyal yaşamını konu alsada zaman zaman bu konuların dışına taşabiliyoruz. Bu defada konumuzun dışına taşacağız ancak bir yerden yine konumuza bağlı olacak çünkü ortak nokta İzmir ve bir Bilim Kültürü haberi. 

Başlıktan da anlayacağınız üzere bir canlının bilim dünyasındaki ismi İzmir şehrinin adını taşıyor. Neden mi? 

Çünkü sadece İzmir'de yaşayan ve karidese benzeyen yeni bir canlı bulundu da ondan.... 
Cumhuriyet Gazetesi'nin verdiği habere göre; Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nin yaptığı açıklamada "2005-2010 yılları arasındaki araştırmalarında, daha önce bilinmeyen, suda yaşayan 21 yeni canlı türünün dünya literatürüne kazandırıldığı" belirtiliyordu.

Açıklamanın devamında ise EÜ Su Ürünleri Fakültesi Temel Bilimler Bölümü Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Özbek konuya açıklık getirmiş.

''Yedisi denizde yaşayan sürüngen türü canlılar. Küçük karidesler, eklem bacaklılar ve sadece yer altı sularında yaşayan canlılar da listede yerini aldı. Nif Çayı'nda bulunan karidese benzeyen yeni bir tür canlıya İzmir (Gammarus İzmirensis) ismini verdik. Bornova'da bir evin bahçesindeki kuyuda da yeni bir bir canlı türü bulundu. Bulunan bu canlılar dünyanın başka yerinde yok. Yaşam alanları sadece bulundukları çevre. O nedenle çok değerliler. Bu canlıların yaşam alanlarını korumak bizler için çok önemli bir görev olmalı.''

Kaynak: Cumhuriyet Gazetesi
Görsel : Ege'de Son Söz

Yorumlar

Popüler Yayınlar