Ana içeriğe atla

Şelale ve Kaplıca

İzmir'in kuzeyi, güneyine nazaran daha az popüler olmuş ama belkide güneyinden çok daha zengin güzelliklere, tarihe sahip olan bir bölgesidir. Kuzey deyince aklınıza Bergama, Dikili, Kınık, Aliağa geliyor olmalı elbette. 

Bergama apayrı bir kaç konu olabilir ama bu defa Dikili'ye bağlı Nebiler Köyü'nün pek çok köye nasip olmayacak iki doğal güzelliğini anlatmaya çalışacağız. 

Yunan mitolojisinden kaynağını aldığını düşündüğümüz rivayete göre ölümsüz padişahın (tanrı) güzel kızı (peri) bir ölümlüye sevdalanır. Bu sevda zengin kız fakir oğlan hikayelerindeki gibi güç temsili baba tarafından engellenmeye çalışılır. Tam oğlanı öldürecekleri sırada beklenen doğa üstü olay gerçekleşir ve kız ile oğlanı bir ağaç kovuğuyla sararak koruma altına alır. Bu olayla insafa gelen baba, onları affeder. İki sevdalı aşklarınında peri gibi ölümsüz olmasını isteyince, bir şelaleye dönüşürler. Bu olay üzerine bir mağaraya girip inzivaya ve acısını çekmeye başlayan babanın da ağlayışları ölümsüzleşir. 

İşte şelalenin ve ağlayan mağaranın hikayesi bu şekilde anlatılır. 

İzmir'den Ayvalık'a giderken, Dikili'yi geçtikten 10 kilometre kadar sonra sağ tarafta göreceğiniz Gökçeağıl ve Nebiler tabelalarını takip ederek ana yoldan sonra 3-4 km içerisinde Nebilere ulaşacaksınız. 

Şelale girişine yakın bir yerde bir tesis yer almakta. Bu tesisin arkasından aşağıya doğru inen merdivenlerden Şelale'ye ulaşabilirsiniz. Ağlayan Mağara, Zindan ve Şelale için rahat bir ayakkabı, eğer suya girmek isterseniz mayo ile gitmeniz öneriliyor. 

Milliyet Gazetesi'nin 2014 yılında yaptığı bir haberde şöyle bahsediliyor şelaleden; "Doğa harikası Nebiler Şelalesi'nin devamında ise, doğa yürüyüşüne çıkmak için elverişli patikalar bulunuyor. Şelale, üst kısmından devam eden patikadan ilerlendiğinde ilk olarak şelalenin zirvesinden suyun akışını ve yemyeşil ormanın manzarasını izleme fırsatı sunuyor. Bakir bir doğaya sahip Nebiler Şelalesi’nde bulunan patikadan ilerledikçe doğa ana sizi sürprizleri ile kucaklamaya devam ediyor. Ağaçların arasında ve şelale suyunun geçiş bölgesindeki mağara, durgun ve berrak suların oluşturduğu görüntüsüyle huzurun tadını çıkartmanızı sağlıyor." 

Nebiler Köyü'nün zenginliği, şelalesi, ağlayan mağarası ile bitmiyor. Küçücük sempatik kaplıcası ile suyun sıcaklığı 55-75 derece arasında değişen Nebiler Kaplıcası, geniş olmayan bir tesise sahip ve suyu hidro asetat iyonu içeriyor.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...