28 Mar 2017

Şelale ve Kaplıca

İzmir'in kuzeyi, güneyine nazaran daha az popüler olmuş ama belkide güneyinden çok daha zengin güzelliklere, tarihe sahip olan bir bölgesidir. Kuzey deyince aklınıza Bergama, Dikili, Kınık, Aliağa geliyor olmalı elbette. 

Bergama apayrı bir kaç konu olabilir ama bu defa Dikili'ye bağlı Nebiler Köyü'nün pek çok köye nasip olmayacak iki doğal güzelliğini anlatmaya çalışacağız. 

Yunan mitolojisinden kaynağını aldığını düşündüğümüz rivayete göre ölümsüz padişahın (tanrı) güzel kızı (peri) bir ölümlüye sevdalanır. Bu sevda zengin kız fakir oğlan hikayelerindeki gibi güç temsili baba tarafından engellenmeye çalışılır. Tam oğlanı öldürecekleri sırada beklenen doğa üstü olay gerçekleşir ve kız ile oğlanı bir ağaç kovuğuyla sararak koruma altına alır. Bu olayla insafa gelen baba, onları affeder. İki sevdalı aşklarınında peri gibi ölümsüz olmasını isteyince, bir şelaleye dönüşürler. Bu olay üzerine bir mağaraya girip inzivaya ve acısını çekmeye başlayan babanın da ağlayışları ölümsüzleşir. 

İşte şelalenin ve ağlayan mağaranın hikayesi bu şekilde anlatılır. 

İzmir'den Ayvalık'a giderken, Dikili'yi geçtikten 10 kilometre kadar sonra sağ tarafta göreceğiniz Gökçeağıl ve Nebiler tabelalarını takip ederek ana yoldan sonra 3-4 km içerisinde Nebilere ulaşacaksınız. 

Şelale girişine yakın bir yerde bir tesis yer almakta. Bu tesisin arkasından aşağıya doğru inen merdivenlerden Şelale'ye ulaşabilirsiniz. Ağlayan Mağara, Zindan ve Şelale için rahat bir ayakkabı, eğer suya girmek isterseniz mayo ile gitmeniz öneriliyor. 

Milliyet Gazetesi'nin 2014 yılında yaptığı bir haberde şöyle bahsediliyor şelaleden; "Doğa harikası Nebiler Şelalesi'nin devamında ise, doğa yürüyüşüne çıkmak için elverişli patikalar bulunuyor. Şelale, üst kısmından devam eden patikadan ilerlendiğinde ilk olarak şelalenin zirvesinden suyun akışını ve yemyeşil ormanın manzarasını izleme fırsatı sunuyor. Bakir bir doğaya sahip Nebiler Şelalesi’nde bulunan patikadan ilerledikçe doğa ana sizi sürprizleri ile kucaklamaya devam ediyor. Ağaçların arasında ve şelale suyunun geçiş bölgesindeki mağara, durgun ve berrak suların oluşturduğu görüntüsüyle huzurun tadını çıkartmanızı sağlıyor." 

Nebiler Köyü'nün zenginliği, şelalesi, ağlayan mağarası ile bitmiyor. Küçücük sempatik kaplıcası ile suyun sıcaklığı 55-75 derece arasında değişen Nebiler Kaplıcası, geniş olmayan bir tesise sahip ve suyu hidro asetat iyonu içeriyor.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İzmir ve Rakı

Bir kaç gündür internetteki sosyal ortamlarda bu resim paylaşılıyor. Biz de bu vesile ile bir şey öğrenmiş olduk. Araştırıyoruz. Daha ba...