Kurudere (Nazarköy)



Yazın Bozdağ yaylasında, kışın Torbalı düzlüğünde yaşamlarını sürdüren yörükler 150 yıl kadar önce Savaşında çayının kenarlarına geldiklerinde bir daha göçmemeye karar vermişler. Çünkü kiraz, zeytin, ceviz, nar ağaçları ile bezenmiş bu güzel topraklar onlara cennet gibi gelmiş. 

Köyün ismini ilkin Kurudere olarak belirlemişler. Çünkü Savaşında deresi zaman zaman kuruyormuş. Yüzyıl kadar sonra ise köyün ismi köylünün talebi ile Nazarköy olarak değiştirilmiş...




Nazarköy, Kemalpaşa ilçesinin 5 km uzağında Torbalı yolu üzerinde yer almaktadır. Kemalpaşa Dağları'nın (Nif Dağları) eteklerinde yer alan çok şirin ve yaklaşık 350 kişinin yaşadığı bir köydür. 2000'li yıllara kadar Kurudere olarak anılan adı Nazarköy olarak Bakanlar Kurulu onayı ile değiştirilmiş. Çünkü köyün daha çok Nazar Boncukları ile tanınması üzerine köylü böyle bir talepte bulunmuş.

Köy ilk kurulduğu zamanlar tütün ve bağcılık ile geçinirken, 1950 yılından itibaren kiraz yetiştiriciliği önem kazanmış ve yörenin en önemli tarımsal ürünü haline gelmiştir. Zeytin, ceviz ve kiraz köyün halen tarımsal ekonomisinin başlıca ürünleridir.

Nazar Boncuğu ile Tanışma

1900'lü yıllarla birlikte Mısır'dan göçen Abdülazim, Kemeraltı'nda ki Arap Hanı'nda ilk boncuk ocağını açmıştır. Önce Kadifekale daha sonra ise Cumaovası'na taşıdığı ocağında yıllarca boncuk üretmiş olan Abdülazim öldükten sonra oğulları ve yeğenleri üretime Görece'de, Cumaovası'nda, Kemeraltı'nda ve son olarak Bekir Usta tarafından Kemalpaşa'nın Kurudere köyünde devam etmişlerdir.

Kurudere'nin nazar boncuğu ile tanışması 1942 yılını gösterir. Bekir Usta, Abdülazim'in yeğeni Arap Selim'in yanında öğrendiği boncukçuluğu Kızılçam ormanları yönünden zengin köyde yapmaya başlaması ile köyün kaderi değişmiş. (Kızılçam boncuk yapımı için çok önemlidir. Kızılçam'dan elde edilen odunlar dışında hiç bir odundan verim alınamamıştır, bu ağaçlar boncukta kaliteyi belirlemektedir) 

Uzun bir süre boncuk üretimini öğretmeyen ve ocağını göstermeyen Bekir Usta, köyün delikanlısı Memet'in merakına engel olamamış ve bir gece ocağına gizlice giren Memet'e sırlarını kaptırmıştır. Ocağı çok dataylı bir şekilde inceleyen Memet, aynısını üreterek boncuk üretiminin köye yayılmasını sağlamıştır. Gel zaman git zaman köyün tarımdan sonra en büyük gelir kaynağı boncuk olmuştur. Halen günümüzde çok sayıda ocak yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmekte ve köyün ekonomisini canlı tutmaktadır.

Bir pazar gününü Kemalpaşa'ya ayıracak olursanız Kımız Çifliğini gezip, Nazarköy'e gelir alışverişinizi yapabilirsiniz. Köyde 10 kadar Boncuk Satış Büfesi ve üretimini izleyebileceğiniz bir kaç ocak bulabilirsiniz.



Köyün merkezinde yer alan Nazar Cafe'de köylüler tarafından yapılan gözleme ve saç kavurmayı afiyetle yiyebilirsiniz. Yemeğinizi yerken cam ocağında çalışan ustaları ve nazar boncuğu üretimini camlı bölmeden izleyebilirsiniz.  Ayrıca yine köyün meydanında yer alan tezgahlardan, zeytin, zeytinyağı, yeşil sabun, kekik, tarhana, bal, erişte gibi köyde üretilmiş organik ürünleri de çok uygun fiyatlı bulabilirsiniz.

Köye ulaşım Kemalpaşa'dan kalkan dolmuşlarla da yapılabiliyor. Ancak dikkat edin Kurudere ve Çiniliköy isimleri size yabancı gelmesin hepsi Nazarköy'e geliyor.

Bahsetmeden geçmeyeceğimiz bir detayda köyün hemen 2 km ardında yer alan Kanyon... Dağcılık kulüplerinin çok rağbet ettiği bu kanyonda düzenlenen yürüyüşler ya bu köyde başlıyor ya da bu köyde sona eriyor.

Yorumlar

Popüler Yayınlar