Ana içeriğe atla

İzmir'de Nerelerde Yemek Yenir? VIII

Özel bir günü kutlamak veya kendinizi ödüllendirmek için gidebileceğiniz bir mekandan bahsetmek gerekirse Swiss Otel Grand Efes'in 9. katında bulunan Equinox Restaurant iyi bir alternatif olacaktır...
 
Şehirdeki en iyi yemek ve eğlence deneyimini yaşatmak üzere tasarlanmış Swiss Otel Grand Efes'in 9. Kat’ında bulunan Equinox, İzmir Körfezi’nin benzersiz güzellikteki manzarası eşliğinde en modern tekniklerle hazırlanmış et ve balık alternatiflerini, şık bir atmosferde denemek isteyenleri büyülüyor.
 
Türk, İsviçre ve Fransız mutfağının ağırlıklı olarak yer aldığı restaurant menüsünde dünya mutfaklarından örnekler de yer alıyor. Sofistike ve tarz sahibi olan bu lüks mekan nefes kesen deniz manzarası ve etkileyici sunumlarla hazırlanmış lezzetli kokteyllerle misafirlere keyifli saatler vaadediyor.
 
Rezervasyon yaptırarak gittiğinizde çok özel bir masada çok özel bir yemek yeme şansına sahip oluyorsunuz. Aracınızla lobiye kadar giriyorsunuz, valeler sizi karşılıyor lobiye kadar size eşlik eden otel görevlisi, Restaurant'ın bulunduğu 9. kata kadar size eşlik ediyor. Burada Restaurant'ın güleryüzlü, iyi donanımlı görevlileri sizi karşılıyor ve masanıza kadar eşlik ediyor. 
 
Masanıza oturduktan sonra garson ve somelier birlikte gelip size detaylı bir şekilde menüyü anlatıp siparişinizi alıyorlar. Burada kastetmek istediğim şu garsonlar ve sommelier (şarap uzmanı) sundukları bütün ürünleri tatmış olmamalılar ki anlatırken çok emin ve bilgililer. 
 
Yemek menüsü İsviçre, Türk, Fransız ağırlığını hissettirse de dünya mutfağından örnekler sunuyor. Denemeden kalkmayın diyeceğim Erik Soslu Ördek Kızartması olacaktır. Yemekler konusunda henüz hepsini tadabilmiş olmamakla birlikte Sebzeli ve badem soslu levrek ile New York Usulü Biftek denenmeye değer lezzetlerden. 
 
Şarap menüsünde ağırlığın Urla şaraplarına verilmiş olması güzel ancak çok zengin bir şarap menüsü mevcut, zaten görevli sizin damak zevkinize uygun bir şarabı verdiğiniz yemek siparişine göre çok kısa bir sürede buluyor. 

Restaurant'ta son sipariş 22:30'da alınıyor. Daha sonra yavaşlama süreci başlıyor. Geceye doyamayanlar için aynı katta aynı manzaralı Sky Bar hizmete devam ediyor. 

Unutmadan rezervasyonlu girişlerde vale, vestiyer hizmetleri ücretsiz. Yeter ki size verilen kartları masanızın üstünde görevlilerin görebileceği bir yere bırakın. Onlar gereken işlemleri yapıyorlar. 
 
Fiyatlar konusunda pek bir şey söylemeye gerek yok çünkü kente kuş bakışı baktığınız bir yerde fiyatların aşağıdakiler gibi olmasını beklememelisiniz. Ancak iki kişilik bir yemekte sizi öldürecek bir fiyatta gelmiyor. 
 
Bir sonraki konu bir önceki durağımız olan Crown Plaza Manzara Restaurant.... 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...