Ana içeriğe atla

Atatürk’e Saygı Yürüyüşü


İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “Atatürk’e Saygı Yürüyüşü”, bu 10 Kasım’da da onbinlerce İzmirliyi bir araya getirecek. Yürüyüş Alsancak Vapur İskelesi ile Cumhuriyet Meydanı arasında gerçekleşecek...
10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü etkinlikleri kapsamında İzmir, önemli bir organizasyona ev sahipliği yapacak.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “4. Atatürk’e Saygı Yürüyüşü” 10 Kasım günü saat 12.00’de Alsancak Vapur İskelesi’nden başlayacak ve Cumhuriyet Meydanı’nda son bulacak. Yaklaşık 1.800 metrelik yürüyüşe katılan vatandaşlara kokart ve üzerinde Atatürk resmi bulunan yelekler dağıtılacak. Yürüyüşün son bulacağı Cumhuriyet Meydanı’na kurulacak dev ekranda Mustafa Kemal Atatürk’ün görüntüleri eşliğinde ses kaydı İzmirlilere dinletilecek. Ayrıca Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının ardından dünya liderlerinin ve dünya basınının söylediği sözler ve yazılar bir sunum olarak ekrana gelecek. 

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve geçtiğimiz yıllarda binlerce İzmirlinin katılımıyla gerçekleşecek “Atatürk’e Saygı Yürüyüşü”ne, yine büyük katılım olması bekleniyor.  Etkinliği düzenleyen Büyükşehir Belediyesi’ne çok sayıda sivil toplum örgütü, üniversiteler, sanayi ve ticaret odaları ile esnaf dernekleri ve bazı kamu kurumları da destek veriyor. 

Yorumlar

  1. Binlerce İzmirlinin katılımı ile Yürüyüş gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve bazı ilçe belediye başkanlarının da katıldığı yürüyüşe ilgi oldukça fazlaydı. Atatürkçü Düşünce Derneği, Türkiye Gençlik Birliği, İşçi Partisi, Muhtarlar Derneği gibi sivil toplum örgütlerinin de katıldığı yürüyüşte İzmirliler Atasına olan saygısını göstermeye çalıştı.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...