Symposium Bornova Misket

Farklı iki yazıda Bornova Misket Üzümü ve Urla Şarapçılık'tan bahsetmiştik. Bu sefer Urla Şarapçılık'ın Bornova Misket Üzümlerinden ürettiği dömisek bir şaraptan bahsedelim istiyoruz.

Buyrun Symposium Bornova Misket'in tadım ve üretim notları...


Geç hasatla toplanan Bornova Misket üzümlerinden elde edilen, altın sarısı renginde, damakta bıraktığı bal ve bademsi aromalarla yumuşak, kaygan, hafif, tatlı ve zarif bir şaraptır.

Aperatif kanepeler, çikolata ve taze meyveler ile hazırlanmış tatlılar ile mükemmel bir uyum sağlar. 8-10 C’de servis yapılması önerilir.
 
Parlak saman sarısı renkli, temiz görünümlü, burunda limon, yeşil elma, armut, kokulu beyaz şeftali, kayısı aromalı, damakta dolgun, hafif asitli, uzun bitişli bu dömisek şarap hemen bağına göre Güney batısındaki misketleriyle meşhur Samos adasının Vin Doux ya da Nectar'ları ayarında. İyi bir Küba purosu ile öneririm. Alkol %14.5
 
Artık internet üzerinden alkollü içki satışı yasaklandığından ancak geniş ürün yelpazesine sahip dükkanlardan bulabileceğiniz ürünün satış fiyatı 30 TL olarak belirlenmiş.
 
Kaynaklar: Urla Şarapçılık ve KeyifNotları.com

Yorumlar

Popüler Yayınlar