İskoç Misyonerin Gözüyle İzmir ve Çevresi


19. yüzyılın ikinci yarısında İzmir ve çevresinden geçen Anglo-Saxon Protestan misyonlardan birisi de İskoç din adamı A. N. Somerville'dir. Eşine yazdığı mektuplardan seçmelerden oluşan kitap yalnızca misyonu anlatmakla kalmayıp zamanın İzmir ve çevresi hakkında da bilgiler içermektedir. Bunun yanında, konunun uzmanı tarihçilerin söyledikleri göz önüne alındığında kitap akademik Hıristiyan misyon tarihi açısından da ana kaynak oluşturmaktadır.

Tepekule kitaplığı tarafından yayınlanan bu kitabın çevirisini Asuman Lökçü yaptı. 92 sayfalık bu kitap 2008 yılında basıldı.

Kitap, 1 Ocak 1885’te İzmir’e gelerek misyonerlik faaliyetlerinde bulunan A. N. Somerville’ın eşine yazdığı mektuplardan oluşuyor. O dönemde bütün misyonerliğin eşleriyle birlikte seyahat etmesine rağmen Somerville’ın tek başına seyahat etmiş olması onu diğerlerinden ayıran bir özellik. Bu arada Somerville’ın misyonerlik faaliyeti için yalnız seyahat ettiği konusu net değil, bu yargıya sadece mektuplarda yer alan hitap cümlelerinden varılıyor. Bu durum, kitabın sunuşunu yazan Nâfiz Şamlı tarafından da belirtiliyor.

Yorumlar

Popüler Yayınlar