Kutsal Anadolu Toprakları

Lord Kinross, Anadolu'da geziler yapmış, izlenimlerini kaleme almış önemli bir yazardır. Atatürk hakkında yazdığı kitapları çok satılmıştır. 

Kutsal Anadolu Toprakları kitabı ise yazarın Karadeniz sahili boyunca yaptığı gezilerin ardından, Doğu Anadolu'ya inerek ve sonrasında Kapadokya'ya kadar uzanan uzun bir seyahatin hikayesini anlatıyor. 

Tarafsız olmaya çalışsa da yeni bir kültürü tanıma çabası içerisindeki yazar, zaman zaman İngiliz kültürü ile karşılaştırmalar yapıp, Anadolu gelenek ve göreneklerini küçümser gibi yazmış. Ancak bu itici bir etki uyandırmıyor. 


Çok derinlemesine inmeden üstten üstten yazılmış bir gezi kitabı. 


"Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra bir süre gezginlerin gündeminden düşen ve getirilen sınırlama ve kısıtlamalarla bir seyahat merkezi olarak cazibesini yitiren Anadolu, demokratik rejimin uygulanmaya baslamasıyla yeniden eski günlerine dönmüştür.

Lord Kinross eski bir gemiyle İstanbul'dan başlayan yolculuğunda Anadolu'nun kutsal topraklarnı keşfeder. Karadeniz'den Ağrı Dağı'na, Van Gölü'nden Kapadokya'ya uzanan bu yolculuk hem dogaya hem de tarihe yönelik yepyeni bir bakış açısı oluşturacaktır.
(Arka Kapak)"

Yorumlar

Popüler Yayınlar