Tire'nin Kayıp Değeri "Toptepe"


İzmir'imizin yıllardır önemini yitiren ve atıl birer değeri olarak dikkatlerden kaçan Kültürpark ve Teleferik gibi değerleri var da; Tire'nin olmaz mı? Tire'nin de aslan gibi yatan Toptepe'si var. 


Aydın Dağları'nın Tire'ye doğru uzantıları olan Güme Dağlarının eteklerinde yaklaşık 350 metre rakımlı bir tepenin üzerinde konumlu bulunan Toptepe, adını zamanında bu tepeden atılan top atışlarından almış. 

Manşet resminden de anlayacağınız üzere Tire'nin tamamına hakim bir konumda bulunan tepenin manzarası neredeyse Küçük Menderes Ovası'nın yarısından fazlasını kadraja sığdırabilecek kadar geniş açılıdır. 

Toptepe'ye zamanında bir restaurant yaparak halkın hizmetine sunan Belediye, zaman içerisinde bu nefis mekanı unutarak, bir başka tepede hizmet veren Kaplan Dağ ve aşağıda hizmet veren Değirmen gibi restaurantlara liderliği kaptırmış. 

Halbuki 20 sene önce Toptepe, nefis tandır, Tire köfte, keşkek ve dinamit diye adlandırdıkları nefis tatlısı ile meşhurdu. Ailecek gidip yemek yiyip, içki içebileceğiniz, çocuklarınızın parklarında doyasıya oynayabileceği bir mekandı. 

Gel gelelim günümüzde kapısından içeri girmeniz bile cesaret işi... 

Geçen sene öğle saatlerinde gidip yemek istediğimiz mekanın kapısından dönmek zorunda kalmıştık. Geceden kalma olduğu her halinden belli mekanda ailecek oturmaya cesaret edemedik te diyebiliriz. 

Özelleştirme önersek, mekanın güzelliği halkın olmaktan çıkar, parası olanın düdüğü çaldığı bir mekana dönüşür. Yok Belediye bu işe el atsın desek bu sefer zaten Belediye'de yıllardır. 

Tire'nin turizmine ve tanıtımına katacağı katma değere oranını düşünürsek azıcık emek ve orta ölçek bir yatırımla tekrar eski şaaşalı günlerine dönebileceğini ümit ettiğimiz Toptepe'de tekrar tandır ve keşkek yiyebilme ümidiyle amaçsız bir hatırlatma yazısını sonlandıralım. 

Teleferik, Toptepe, Kültürpark atıl kalmasın... Halkın hizmetine sunulsun istiyoruz. Çok mu istiyoruz? 
Avrupa'nın bir çok kentinden örnekler alabilir, hayata geçirebilirsiniz. Yeterki yerel yönetimler istesin... 


Yorumlar

Popüler Yayınlar