Nedret Güvenç


Gerçek ismi Mükerrrem Bilgütay olan Nedret Güvenç, 5 Eylül 1930'da İzmir'de doğdu....


Ankara Devlet Konservatuvarı'nda şan ve piyano eğitim alan sanatçı, tiyatroya ağırlık vermeye karar verdi. 1948'de İzmir'de Avni Dilligil Tiyatrosu'nda, tiyatroya başlayan Güvenç, İzmir Şehir Tiyatroları 1950 yılında kapatılınca İstanbul'a taşındı ve İstanbul Şehir Tiyatroları'na katıldı. 

1951 de İstanbul'a gelerek Şehir Tiyatrosuna girdi. 1959-60 yıllarında Cüneyt Gökçer'in davetiyle Devlet Tiyatroları'nda konuk oyuncu olarak roller aldı. Tiyatro çalışmalarının yanı sıra, pek çok film, radyo tiyatrosu, dublaj ve televizyon çalışması yaptı.

1995'te İstanbul Şehir Tiyatroları'ndan emekli olarak ayrılan Nedret Güvenç, Tiyatro İstanbul kadrosuna katıldı. Yaklaşık 150 oyunda başrol oynayan sanatçı, 58 filmde de görev almıştır. Pek çok sinema ve tiyatro ödülü de almıştır. Yüksek Mimar Okan Bilgütay'la evlidir, Bir kızı vardır.

"Bir zamanlar İzmir'de" ismiyle çıkarttığı 305 sayfalık kitabı için sanatçı şöyle demiştir; "Anılarımı yazmaya karar vermek kolay olmadı, tereddüt ettim. Çünkü onlar çok özeldi; sadece benim için önemliydi. Ancak türk tiyatrosunun son elli yılında yoğun bir şekilde varolduğum için, yaşadığım olayların pek de özel sayılamayacağını düşündüm... Acı tatlı birlikte yaşadığımız, birlikte kotardığımız elli yıllık tiyatro tarihi, koskoca bir sahne geçmişi bende kalmamalıydı, kendi açımdan da olsa dile getirmeliydim..." 

Nedret Güvenç, oynadığı sayısız sinema filmi, tiyatro oyunu, yönettiği Tiyatro oyunları ve yazdığı bir kaç oyundan sonra sadece biyografisini yazarak yetinmemiş. Öykü ve hikaye denemelerinde başarılı olmuştur. 

Yorumlar

Popüler Yayınlar