Bornova'nın Köşkleri

Bornova’daki Levanten malikaneleri neredeyse tek bir bölgede toplanmış. Pek çoğu Ege Üniversitesi çevresinde. Her biri de bakımlı ve tarihini saklı tutuyor...


Belhomme Evi (Atatürk Kitaplığı): İngiliz mimar Clark tarafından 1880’de inşa edilip, Belhomme Ailesi’nden gelen ve UNESCO’da görev yapan Helene Armand tarafından restore ettirilmiş. Gösterişli dış cephesiyle büyüleyen binanın ikinci restorasyonu ise 1997’de dönemin belediye başkanı Prof. Dr. Aysel Bayraktar tarafından yapılmış. Bina bugün Bornova Belediyesi Kitaplığı (Atatürk Kitaplığı) olarak kullanılıyor.

Murat Evi (Ege Üniversitesi Gençlik Merkezi): Anglikan Kilisesi karşısında bulunan yapı, bir İngiliz ailesinden olan Edwards tarafından 1880’de inşa edilmiş. Çok büyük olan bahçesinin arka köşesinde yıkılmaya yüz tutan eski bir hamam var. Uzun seneler boyunca, binaya bakire bir kızın uğradığı rivayet edildiğinden, Murat Evi’nin adı Perili Köşk olarak kalmış. 2001’de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin girişimleriyle restore edilen yapı bugün ise Ege Üniversitesi Gençlik Merkezi olarak kullanılıyor.

Pandespanian Köşkü (Yeşil Köşk): Üniversite kampusu girişindeki köşk, 1880’de Pandespanian Ailesi tarafından inşa edilmiş. Daha sonra Ege Üniversitesi tarafından restore edilen bina, bugün üniversitenin sosyal tesisi olarak hizmet veriyor. Havuzu ve mimari tarzıyla da gençlerin uğrak noktası.

Charlton Whittal Evi (Büyük Ev): Bugünkü Gençlik Caddesi üzerinde bulunan bina, uzun süre Hollandalı rahibelerin manastırı olarak kullanılmış. Evin ilk sahibi ünlü Whittal şirketinin kurucusu Charlton Whittal. Giraud ailesine satılan ev daha sonra Türk yetkililerine geçmiş ve bugün Ege Üniversitesi Rektörlük Binası olarak kullanılıyor.

Yorumlar

  1. Sayın blog yöneticisi bloğunuzu çok beğendik ve önemli bilgiler veriyorsunuz. Dell laptop tamiri olarak uzun süredir bloğunuzun takipçisiyiz.Başarılarınızın devamını dileriz.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar