Agamemnon Kaplıcaları


Milattan Önce 1200 yıllarında Ege’de, Truva Savaşı’nın ünlü komutanı Agamemnon, 10 yıl süren savaş boyunca askerlerini, savaş alanına en yakın olan ve günümüzde Balçova olarak bilinen bölgeye gönderir. Agamemnon, yaralı askerlerin kısa zamanda iyileşip geri döndüğünü görünce, kaplıca suyunun şifalı olduğunu keşfeder. Bir diğer rivayete göre de; yüzü ve vücudu yaralarla kaplı Agamemnon’un kızının bu sularda yıkanarak iyileşmesi ve güzelleşmesi üzerine, Agamemnon bu yörenin özel bir yer olduğuna inanır. Ve bu bölge tarihte Agamemnon Kaplıcaları diye anılır.


Zamanla bu bölgeye çağlarına uygun hamamlar, kapalı hücreler, mikroptan arınma yapıları ile çamur ve su havuzları yapılır.

Milattan Sonra birkaç yüzyıl özellikle de Doğu Roma İmparatorluğu dönemlerinde  Hıristiyanlığın o döneme özgü yalnız ruha değer veren ve cisme hor bakan görüşün de etkisiyle  yıkanma ve vücut temizliği günah sayılmış ve her kaplıca gibi Agamemnon Kaplıcaları da ihmal edilmiş ve harap olmuştur.

1415 yılında Osmanlılar tarafından İzmir’in alınması ve kaplıcaların eski önemine kavuşması sonucu diğer ılıcalar, kaplıcalar ve içmeler gibi Agamemnon Kaplıcaları da onarılmış ve tekrar şifa kaynağı olmuştur. 

Uzun yıllardan beri insanlık için şifa kaynağı olan kaplıcalarda, şimdi modern bir tesis olan; Balçova Termal Tesisleri bünyesindeki Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, modern dünyamızın ve tıbbın insanoğluna sağladığı imkanları sahip olduğu doğal güzelliklerle kaynaştırarak hizmet vermektedir. 

Sağlık Turizmi açısından Türkiye'nin en önemli ve en kapsamlı görevini üstlenmiş olan Balçova Termal Tesisleri, şu anda ülkemizde bu işi yapan ilk ve tek merkezdir. Norveç Sağlık Bakanlığı ile yapılan antlaşma gereği son 12 yıldır her yıl 1100 - 1300 romatizmalı hasta merkezde tedavi almaktadır.
Tedavi Edilebilen Hastalıklar
- Inflamatuar Romatizmal Hastalıklar (Romatoid Artrit, Ankilozan Spondilit, Psoriatik Artrit, Kollajen doku hastalıkları vb.) 
-  Dejeneratif Eklem Hastalıkları (Kireçlenmeler) 
- Romatizmal Kas ve Yumuşak Doku Hastalıkları (Fibromiyalji, Periartrit, Tendinit, Bursit, Epikondilit vb.) 
-  Bel-Boyun Fıtık ve Ağrıları 
-  Kemik-Metabolizma Hastalıkları (Osteporoz, Paget Hastalığı, Gut vb.) 
-  Ortopedik ve Nörolojik Rehabilitasyon (Kırıklar, Felçler, MS, CP, Parkinson vb.) 
-  Spor Sakatlıkları ve Rehabilitasyonu 
-  Moral Motivasyon ve Kondüsyon Artırma Egzersiz Programları 
-  Geriatrik Rehabilitasyon Programları

Görsel: Blue Point
Görsel: Kemeralti.com
Kaynak : Balçova Termal Tesisleri 

Yorumlar

Popüler Yayınlar