İzmir'in Arşivlik Kitabı

Okunması gereken kitaplar arasına bir İzmir kitabı daha eklendi.

Şenocak Yayınları tarafından yayınlanan "1950'li Yıllarda İzmir" Demokrat Parti yönetiminin hakim olduğu yıllarda İzmir'in kültürel ve sosyal tarihini inceleyen bir kitap olarak tanıtılıyor.

Kitabın yazarı İzmir Atatürk Ticaret Meslek Lisesi Tarih Öğretmeni Hülya Gölgesiz Gedikler...

Bu kitapta, İzmir’in Demokrat Parti iktidarı dönemine denk gelen 1950’li yılları mercek altına alınmaktadır.
 
Hülya Gölgesiz Gedikler, toplumsal, kültürel ve ekonomik tarih araştırmalarının geçmişi değerlendirme ve günü daha iyi anlama açısından ne denli önemli olduğunu bu çalışmasıyla ortaya koyuyor.
 
İzmir Millî Kütüphane Süreli Yayınlar Arşivi, İzmir Ahmet Piriştina Kent Arşivi'nde yer alan belediye meclisi tutanakları, belediyenin çalışma raporları incelenerek ve 1950'li yıllara tanıklık etmiş aydınların anlattıkları derlenerek büyük bir emekle hazırlanmış, çok sayıda resmi belge ve görsel materyalle de desteklenen bu kitap, 1950’li yıllarda önemli toplumsal ve siyasal gelişmelere sahne olan İzmir’in gündelik yaşamının ayrıntılı bir fotoğrafı gibidir.
 
1950’li Yıllarda İzmir” kitabı, yakın tarihe meraklı olanların, İzmirlilerin ve İzmir'e gönül verenlerin kitaplığında bulunmalı ve gelecek kuşaklar için özenle saklanmalıdır.
 
434 sayfalık bu kitap 30 TL dan satışa sunuluyor...
 
Kaynak: Şenocak Yayınevi

Yorumlar

Popüler Yayınlar