İzmir Film Festivali Yeniden


Uluslararası ve ulusal çaptaki filmleriyle sinema sanatçılarını buluşturması ve uluslararası platformda şehrin tanıtımına katkı sağlaması beklenen Uluslararası İzmir Film Festivali, 21-28 Nisan 2012 arasında düzenlenecek...


1990 ile 2000 yılları arasında 11 defa düzenlendikten sonra çeşitli sebeplerle ara verilen festival, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin de katkılarıyla yeniden hayata geçirilecek.

Festivalin yeniden düzenlenmesi için el ele veren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Mehmet Füzün, Kültürpark'taki İzmir Sanat'ta biraraya gelerek işbirliği protokolü imzaladı. EXPO 2020'ye hazırlanan İzmir için önemli organizasyonlardan biri olacak festivalin protokol imza töreninde konuşan Başkan Kocaoğlu, "İzmir'in motivasyonunun artması ve kabuğunu yırtması için çok şey yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz." dedi. İzmir'de kültür ve sanatın gelişmesi için yaptıkları çalışmaları özetleyen Kocaoğlu, "Birlik içinde gerçekleşen etkinliklerin, İzmir'i uluslararası boyuta taşıyacağı düşüncesindeyim. Bu festivalin giderek büyümesi, kesintisiz devam etmesi ve odak noktası olma özelliğinin sağlanması için Büyükşehir Belediyesi olarak elimizden gelen her türlü desteği vereceğiz." diye konuştu. İzmir'in kalkınması için sadece sanayi ve ekonomiyi geliştirmenin yeterli olmadığını belirten Kocaoğlu, "Eğer buraya kültür sanat kenti misyonunu da yükleyemezsek, yaptığımız tüm çalışmaların eksik kalacağını ve sürdürülemez olacağını düşünüyoruz. Kalkınma sürecinin devam etmesi, sürdürülebilir olması için kültür sanat büyük önem taşıyor." dedi.

Altın Artemis İçin Yarışacaklar

12. Uluslararası İzmir Film Festivali'nin açılış töreni, 22 Nisan Pazar gecesi yapılacak. Film gösterimi ve etkinlikler ise 21 Nisan'da başlayacak. Festival, 28 Nisan Cumartesi günü kapanış ve ödül töreniyle sona erecek. Festival programında uzun metraj ulusal film yarışması, kurmaca kısa film ödülleri, dünya sineması ve Türk sineması özel bölümleri olacak. Ulusal uzun metraj film yarışmasında en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi senaryo, jüri özel ödülü, en iyi görüntü yönetmeni, en iyi kadın oyuncuve en iyi erkek oyunculara altın Artemis heykeli verilecek.  İzmir Büyükşehir Belediyesi, protokol kapsamında festivale için yurtiçi ve yurtdışından gelecek bütün misafirlerin konaklama ve ulaşım giderlerini karşılayacak, ayrıca açılış ve kapanış törenlerini düzenleyecek.

Kaynak: CHa

Yorumlar

Popüler Yayınlar