Seydiköy Tren İstasyonu

Gaziemir Belediyesi tarafından Anı Evi olarak düzenlenen eski Seydiköy Tren İstasyonu Binası, 'nostalji merkezi'ne dönüştü. Açıldığı günden bu yana 15 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayan Anı Evi, ilçenin geçmişi ile bugünü arasında köprü oldu...

1986 yılına kadar hizmet veren ve seferlerin kaldırılmasıyla atıl durumda kalan istasyon binası, yeni düzenlenen haliyle bir 'nostalji merkezi'ne dönüştü. Anı Evi'nin açıldığı 10 Şubat 2011 tarihinden bu yana 15 binden fazla ziyaretçi gezerken, girişte açılan deftere yazılanlar; Gaziemirlilerin, belediyenin tarihe sahip çıkan bu çalışmasından memnuniyetlerini ortaya koydu. TCDD'den 10 yıllığına kiralanan binada, 1922 yılından günümüze kadar çekilmiş fotoğraflar, o dönemlerde kullanılan eşya, araç ve gereçler sergileniyor. Yakın zamana kadar tütün üretimi ile bağcılığın merkezlerinden olan Seydiköy'den Gaziemir'e uzanan tarihi yolculuk her yaştan insanı hayrete düşürüyor.


Aile Hayatı

Kent müzesi mantığıyla düzenlenen Anı Evi'nde, 1925-1950 yıllarında Seydiköy'de yaşayan bir ailenin ev hayatı da canlandırılıyor. Gelin odası, oturma odası ve mutfak bölümlerinin bulunduğu binada, dönemin kıyafetlerini de kadın, erkek ve çocuk maketleri üzerinde sergileniyor. Anı Evi'ni gezenler geçmişi yad ediyor, hem de Gaziemir'in tarihi ile ilgili detaylı bilgi sahibi olabiliyor.

Bir odası kütüphane olarak kullanılan Gaziemir Anı Evi'ni gezen orta yaş ve üzeri Seydiköylüler, çocukluk ve gençlik yıllarına dalıp gidiyor.
1876 Yılında İnşaa Edildi
 
Seydiköy Tren İstasyonu, 1876 yılında inşaa edildi. O dönem, İzmir'de özellikle yabancı uyruklular ile kente gelen yabancılar ve levantenler, eğlenme ve dinlenme için Buca, Bornova ve Seydiköy'e geliyordu. TCDD'ye ait olan tescilli bina, Gaziemir Belediyesi tarafından TCDD'den 10 yıllığına kiralandı.

Kaynak: Gaziemir Belediyesi

Yorumlar

  1. Tüm Türkiye'de otlarla örtülenmiş raylar, köhneleşmiş tren istasyonları mühürlenmiş tarih hazineleri olarak açılmayı bekliyor. Özellikle Ege Bölgesi Osmanlı'nın Anadolu'da demiryolu kültürünü başlatan ilk raylarını barındırdığı gibi sosyal tarihin de henüz ulaşılmamış verilerini saklamaktadır. Seydiköy Tren İstasyonu 1858'de Alsancak'dan (Punta) başalayan Gaziemir hattının devamıdır. Gaziemir Belediyesi'ni Seydiköy Anı Evi'ni açmakla sergilediği tarih bilinci, cesaret ve öngörü için tebrik ediyorum.

    Yukarıdakı bilgilendirmeye Müze'nin ziyaret gün ve saatleri, ulaşım bilgilerinin en kısa zamanda eklenmesini bekliyor ve başarılarınızın devamını diliyorum.

    Dr. P. Uykal

    YanıtlaSil
  2. Sayın Dr. P. Uykal yorumlarınız için teşekkür ederim. Ziyaret saatleri ve ulaşım bilgilerini temin eder etmez en kısa sürede blogumuza ekleyeceğiz. Teşekkürler...

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar