Şehr Emin'i İzmir

Öyle bir belediye başkanı düşünün ki, boksör olsun, pilot olsun, sanatçılarla arası iyi olsun, kendisini eleştirenlere karşı öfkesiyle tanınsın ve icraatları ile koskoca bir imparatorluğu kızdırsın.  2007 yılında "Şeh'r Emin'i İzmir" ünvanı ile onurlandırılan kentimizin Efsane isimlerinden birisi İhsan Alyanak ölümünün 3. yılında çeşitli etkinliklerle anılacak...
İhsan Alyanak, İzmir’de doğdu. Gençliğinde sporun her dalıyla uğraştı. Paraşüt ve pilotluk bröveleri alan Alyanak, daha çok boksörlüğüyle tanındı. Milli takıma kadar yükseldi. Gençliğinde sol akımlar içinde yeralan Alyanak, CHP'ye de genç yaşta üye oldu.

Milli takıma kadar yükseldi. Gençliğinde sol akımlar içinde yeralan Alyanak, CHP’ye de genç yaşta üye oldu. Mali müşavirlik yaparken AP’nin simge isimlerinden İzmir belediye başkanı Osman Kibar’a rakip oldu. 1973 seçimlerini büyük oy farkıyla kazandı. 12 Eylül 1980 darbesiyle başkanlık koltuğunu bırakmak zorunda kaldı. Görev yaptığı süre içerisinde sanatçılara dostluğu, kendisini eleştirenlere karşı öfkesiyle tanındı.

Yol çalışması için İzmir, Alsancak’taki İngiltere Konsolosluğu ve Anglikan Kilisesi’nin duvarını yıktı. Bu iki ülke arasında diplomatik krize neden oldu. İngiltere, Türkiye’ye bu yüzden nota verdi. Papa II. Jean Paul’ü Türkiye’ye davet etti. Dönemin cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, bu davetin Dışişleri Bakanlığı kanalıyla, kendisi tarafından yapılabileceğini söyleyerek, Alyanak’a kızmıştı. Alyanak evli ve dört çocuk babasıydı. Vefat etmeden 7 yıl önce beyin ameliyatı olmuş, kalp, şeker rahatsızlığı çekiyordu, 2008 yılında hayata gözlerini yumduğunda 84 yaşındaydı.
 
İhsan Alyanak'a 2007 yılında 39 dernek ve 3 vakıf tarafından “Şehr Emin’i İzmir” ünvanı verilmişti.

8,5 yıl süreyle İzmir Belediye Başkanlığı yapan Alyanak için ölüm yıldönümü olan 3 Mart 2011 Perşembe günü saat 14:00'te Altındağ Kokluca Kabristanı'ndaki mezarı başında enma etkinliği düzenlenecek.
Yorumlar

Popüler Yayınlar