Bitmeyen Eyyam-ı Buhur

Ağustos ayının ilk günlerinde denize girerken mayomun cebine bir çivi atarlardı. Babaannem ve anneannem bunun açıklamasını eyenbuhur olarak açıklardı. Derlerdi ki, eğer denize çivisiz girersem vücudum leke leke olur.

Gerçek adının eyyam-ı buhur olduğunu ancak ilerleyen yıllarda öğrenebildim. Manasının ise çok sıcak yaz günleri anlamına geldiğini de... 

Eyyam-ı buhur, 1-8 Ağustos tarihleri arasındaki çok sıcak günleri anlatan döneme verilen isim. Ancak bu sene sıcaklar bitmek bilmediğinden sanırım eyyam-ı buhur dönemi 1 aylık bir süreyi buldu...

Halk arasındaki yaygın kanıya göre ise eyyam-ı buhur günlerinde sam yeli estiğinde güneş altında, hem de ıslak olarak kalınınca, derideki su damlacıkları mercek görevi görerek deriyi zedeler ve beyaz lekeler oluşturur. Tıbben elbetteki böyle bir karşılığı yok.

Ancak eyyam-ı buhura inanan sadece bizler değiliz, İngiliz(Dog Days) ve Mısır (Sirius) inanışlarına göre 23 Temmuz - 23 Ağustos dönemleri arasında etkisini büyük ölçüde gösteren Büyük Köpek Takım Yıldızı nedeni ile havalar çok sıcak ve çekilmez bir hal alırmış. Bizim kültürümüze Finikelilerden giriş yaptığı biliniyor.

Artık bitsin bu eyyam-ı buhur günleri. 


Yorumlar

Popüler Yayınlar