İzmir Basını

Kentimiz geçmiş yıllara nazaran ülke gündeminde daha fazla yer bulmaya başladı. Henüz ağırlıklı olarak magazin gündeminde yer alsa da kentin çağdaş yüzünün dikkat çekmesi bunda büyük etken...Yaz aylarında ülkenin jet sosyetesinin mekanı haline gelen ve İzmirlilerin yazlık ilçesinden, ülkenin 3 aylık yaşam merkezi haline gelen Çeşme'nin bu farkındalıktaki etkisi yadsıtılamaz. Ancak kentimizin çağdaş yüzü ve modernliği de kesinlikle dikkate alınmalı.

Bu haber merkezi olma heyecanı İzmir'in kenti basınını yaratmaya başlamasıyla görülebiliyor. İzmir'de yayınlanan 4 tane Life uzantılı dergi varken bir de sadece Dedikodu/Magazin yayını  yapan Diva dergisi bulunuyor.

İzmir Life bu dergilerden ilk yayınlananı.. Daha sonra Ege Life olarak yayına yeni bir dergi girdi. Sonra 3 aylık bir süreyle Çeşme Life ve bu yıl içerisinde Karşıyaka Life dergileri yayınlarına başladı.

Kültürel yayınlarda ise gözle görülür bir artış olmamasına rağmen Karşıyaka Karşıyaka dergisi gibi Konak Belediyesi'nin yayınladığı süreli yayınlar son dönemde kendilerini gösteren yayınlar olarak dikkat çekiyor.

İzmir'de bu yıla kadar süren futbolun başarızlığı nedeni ile henüz spor dergisi teşebbüsünde bulunulmadı. Halbuki yelken, basketbol, voleybol, motor sporları, sörf gibi sporcularımızın değil Türkiye, uluslararası arenalarda kazandıkları başarılar dikkate alınsa uzun soluklu bir dergi yayına girebilir.

Yorumlar

Popüler Yayınlar