Tire ve Alaçatı Pazarı


Hürriyet Gazetesi'nin uzun yıllardır sürdürdüğü en iyi 10 serisinde bu defa Türkiye'nin en meşhur 10 pazarı yazısına rastladık. İzmir'imizin Tire ve Alaçatı pazarları listede yer alıyor...
"Eski bir geleneğin günümüze kadar uzanmış hali semt pazarları. Her yerde her adım başında dev marketler açılsa da onların yeri bambaşka. Çünkü pazarlar, en tazenin, en ucuzun ve en fazla çeşidin bulunduğu alışveriş yerleri. Bu ürünler sayesinde bazı semt pazarları o kadar popüler ki, insanları tatile gittikleri yörelerde bile kendine çekiyor.
 
İzmir’in gözde tatil beldesi Alaçatı’da cumartesi günleri kurulan pazar yöreye turizm hareketliği de kazandırıyor. 1994’ten beri kurulan Alaçatı Pazarı’na Urla, Tire ve Milas başta olmak üzere çevredeki köylerden ürünler getiriliyor. Mehmet Yaşin doğal köy ürünlerini tavsiye ediyor ama tekstil ürünleri, kumaş, perdelikler, ayakkabı ve plaj gereçleri satılıyor. Çok sayıda ünlü müdavimi de var.
 
Tire pazarı salı günleri kuruluyor. Bu pazara İzmir’den, Selçuk ve Kuşadası’ndan alışverişe geliyorlar. Her salı sabahı belediye hoparlörlerinden Pazar Duası okunuyor ve alışveriş başlıyor. Kuzukulağı, şevketibostan, turpotu, hardal, pazı, mellengeç, çobandüdüğü gibi ot ve sebzeler satılıyor. Civan Er de sebzelerinin tazeliğini övüyor. Peynir, çökelek ve yağların dışında iğne oyaları, kanaviçeler gibi ürünleri de bulmak mümkün."
Öncelikle ilk onda 2 İzmir pazarının yanısıra kentimizin çok yakınlarından Edremit, Ayvalık, Bodrum, Milas ve Yalıkavak pazarları da ilk ona giren pazarlar arasında yer alıyor. Ne var ki kentimizin daha fazla itibar görmesi gereken Ödemiş, Hatay Perşembe, Sığacık Organik Tarım ve Bostanlı Pazarları da listede yer almayı hak ediyordu.
 

Yorumlar

Popüler Yayınlar