Güzelyalı Üst Geçidi

Güzelyalı'daki üst geçitten bahseden bir yazı kaleme almak bir önceki Güzelyalı yazımızda vermiş olduğumuz bir sözdü.
 
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi önünden denize çıkan sokaktan başlayıp, Konak'ta Sabancı Kültür Merkezi önüne kadar uzanan yaklaşık 4,5 km.lik yol boyunca sadece bir üst geçit olması tesadüf değil. Güzelyalı Üst Geçidi, Göztepe İskelesi'ne gitmeye çalışan halka hizmet vermek için yapılmış.
 
Ancak yapımında tasarlanan ile günlük kullanımda edinilen tecrübeler karşılaştırıldığında geçidin yeterli olmadığı aşikar...

Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'nı verevlemesine keserek planlanmış olan üst geçit 40/1 sokaktan çıkarak iskeleye ulaşmayı hedeflemiş belli ki. Günümüzde ise bu iskeleye gelenlerin sadece 40/1 sokaktan çıkmadığı ve köprüyü kullanmadığı bir gerçek. Bunu görmek için bir kaç saat köprünün altındaki kafeteryalardan birisine oturmak yeterli.
 
Kaldı ki bu üst geçit sadece iskeleye hizmet vermek üzere tasarlandıysa büyük yanlış. Halk sahil kesimine nasıl ulaşacak?
 
En kısa sürece bu verevine uzanan köprünün kara tarafındaki inişine birde Üçkuyular istikametine yönelen bir inişinin yapılması kullanım sayısını arttıracaktır. Aynı şekilde sahile inen tarafındaki iskelenin ters istikametine iniş yapılması gerektiği gibi.
 
Hal böyleyken halkımız ne yapıyor?
 
İskelenin önündeki Güzelyalı otobüs durağında inip caddeye atlayıp, 3 şerit gidiş, 3 şerit geliş akan yola atlayıp hayatları pahasına karşıya geçmeye çalışıyorlar. Oysaki üst geçitten karşıya geçip girmeleri gereken yere yönelseler en fazla 2 dakika kaybederler. Çoğunlukla trafiğin boşluğunu bulmak için bu kadar süre harcıyorlar zaten.
 
Tam bir cehalet ve tembellik örneği.
 
Önerdiğimiz gibi köprünün ayaklarına alternatifler üretilse sorun biraz olsun azalacak.
 
 

Yorumlar

Popüler Yayınlar