Bayındır Etli Ekmek

Bayındır'ın geçmişi 150 yıl öncesine dayanan "Etli Ekmek"ini açıkçası yazının devamında sizinle paylaştığımız alıntıyı okuyana kadar bizlerde bilmiyorduk. Lezzet avcısı bir blog olmasak ta kentimizin değerlerine yer verip, İzmir Lezzetleri etiketi ile paylaşıyoruz. Bugüne kadar adını duymuşluğumuzun olmamasını bizim ayıbımız kabul ediyoruz. Ve Bayındır Belediyesi'nin internet sitesinden aldığımız haberi paylaşıyoruz...  
 
"Türkiye’de çiçekçilik merkezi haline gelen İzmir’in Bayındır ilçesi’nde son yıllarda çiçekçilik dışında turizm konusunda cazibe merkezi haline gelmesi için başlatılan restorasyon çalışmalarının meyveleri toplanmaya başlandı.
Belediye tarafından restore edilen Tekel Hanı, Eski Hükümet Konağı Butik Oteli, Yahya Kerim Onart Kültür Merkezi, Ermeni Kilisesi, Tarihi Lokomotifli Kültür merkezi Bayındır’a ziyaret için gelenlerin gezdiği yerlerin başında yer alıyor.
Tarihi yerleri gezen ziyaretçilerin Bayındır’ın zengin yemek kültürü’de ilgisini çekiyor. İlçe’ de geçmişi 150 yıl öncesine dayanan meşhur ‘Etli Ekmek’ ziyaretçilerin severek yediği lezzetler arasında..."

150 Yıllık Etli Ekmeği Tanıtmak İçin Çalışıyor

 
 Etli ekmeğin ilçeye gelen konuklara tanıtılması konusunda ilçenin kültür elçisi gibi çalışan esnaf Savaş Gürkan(40) yoğun çaba harcıyor.1978 yılından itibaren ekmek fırınlarında yapılan etli ekmeği Gürkan Ailesi restorant’a taşıyarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlamış. Baba Mehmet Gürkan’dan bayrağı devralan Savaş Gürkan, etli ekmeği Tire, Ödemiş, Beydağ, Torbalı ilçeleri başta olmak üzere İzmir ve İstanbul gibi illere tanıtımının yapılmasını sağlıyor.
 

Ramazan Ayın’da Nişanlı Erkek Kız Evine Etli Ekmek İkram Eder

 
Tarihçesi 150 yıllık olan Bayındır’ın Meşhur Etli Ekmeğinin unutulmaması ve Bayındır’a gelen ziyaretçilerin tanıtılması için esnaf Savaş Gürkan özverili çalışma gerçekleştiriyor. Gürkan, "Geçmişten bizlere miras kalan etli ekmeğimiz Bayındır’ın önemli simgeleri arasında yer almaktadır. Bayındır etli ekmeği Konya etli ekmeği ile karıştırılmamalı. Hamurun küçüklüğü ve kullanılan iç malzeme farklıdır. 1978 yılına kadar ekmek fırınlarında yapılan etli ekmeği rahmetli babam restorana taşıyarak, daha fazla insana ulaşmasını sağlamıştır. Etli ekmeğimiz ramazan aylarında nişanlı olan erkek tarafı kız tarafına etli ekmek ikramında bulunur. Bunun dışında düğün, mevlüt gibi etkinliklerde de tüketilmektedir. Gastronomi yönünden zengin olan, Muhacir, Göçmen, Kafkas, Yörük ve Pomak yemek kültürlerini barındıran Bayındır’ın bu önemli yemeğini daha fazla insana ulaştırmayı hedeflemekteyiz. Çevre ilçeler etli ekmeğimize yoğun ilgi gösterirken, İzmir ve İstanbul’a ulaşımını sağlıyoruz." dedi.
 

Bayındır Etli Ekmeği Nedir?

Mayalı hamurdan yapılan etli ekmek küçük hamurlar şeklinde ortalarına içinde baharat, soğan, maydanoz ve dana etinden yapılan kıymadan harç konuluyor. Odun ateşiyle yanan fırında 7-8 dk. arasında pişiriliyor. Etli Ekmek muhafaza edildiğinde 3 gün tazeliğini koruyor.

Kaynak: Bayındır Belediyesi İnternet Sitesi

Yorumlar

Popüler Yayınlar