Türk Tarihinde Efe ve Zeybek Kültürü

 
 
Ödemiş ve Gaziemir Belediyeleri, Tire Kültür ve Sanat Derneği, Ege Folklor Dernekleri Federasyonu ve Ege Platformu'nun ortaklaşa düzenlediği Ulusal Efe Kurultayı'nın 2.si önümüzdeki hafta başlıyor.
 
Zeybekliğin sadece bir halk oyunu çeşidi olmadığını bir yaşam tarzı olduğunu ve adım attığı her mecrada izler bırakarak yaşamını sürdürdüğü gerçeğinden yola çıkarak, konuyu bilimsel ve ehilleri tarafından ele almak isteği ile yola çıkan Kurultay, bu sene oldukça yoğun bir programa sahip.
 
Efelik ve Zeybekler konularının duayen isimlerinin katıldığı sempozyumda her bir oturum bir Efe'nin adı ile anılmış. İlk günün ilk oturumu Gökçen Efe ile başlarken, sırası ile Yörük Ali, Atçalı Kel Mehmet ve Çakırcalı Mehmet Efe sırasıyla ilk gün devam ediyor. İkinci gün ise Demirci Mehmet Efe ve Poslu Mestan Efe oturumları yer alıyor. Her bir oturumda ise konusunda en güçlü isimler konuk oluyor.
 
6 Eylül'de başlayacak olan kurultay, 7 Eylül'de 15:00'te Birgi gezisi ile sempozyum ve Ödemiş-Tire ayağını sonlandıracak.  Kurultay'ın son günü olan 8 Eylül'de Tolga Çandar, Gaziemir'de bir konser verecek. Konser 22:00'de başlayacak.
 
Yengen Blog olarak şimdiden emeği geçenleri tebrik ediyor bu çalışmaların başarılarının giderek artmasını ve halka inme ayağının hızla devreye sokulmasını diliyoruz. Bu bağlamda üzerimize düşen görevlerden kaçmayacağımızın da bilinmesini isteriz.
 
 

Yorumlar

Popüler Yayınlar