Derekahve

Havalar çok soğumadan Goruk Şerbeti bitmeden bir kere Tire'ye gidin Derekahve'yi bulun ve oturun tadına bakın.

Derekahve, yıllardır Tire'de es geçtiğimiz ama hata ettiğimiz bir yermiş meğerse. Burnumuzun dibinde minyatür bir Karadeniz varmış ta haberimiz yokmuş.

Tire Belediyesi 12 sene önce burayı mesire alanına çevirmiş ve bir de güzel kahve açmış yanıbaşına...


 
Tahmin edebileceğiniz üzere bir Tire kaçamağı yaptık plansız. Nefisti.

Tavsiye ederiz mutlaka Derekahve'ye gidin. Havalar güzelken tadını çıkartın. İsterseniz su kenarında piknik yaparsınız isterseniz kafede oturursunuz ya da restaurantta yemek yersiniz. Nasıl isterseniz. Fiyatlar çok makul. Ama yer bulmak biraz zahmet ve sabır istiyor. Bu arada tüyoyu vereyim. Derekahve'de Tire Köftesi yok. O nedenle bence Tire Çırapazarı'nda oturup güzelce Tire Köftenizi yiyip, yukarı öyle çıkın. Kahvenizi de sakın aşağıda içmeyin.

Tire'nin içinden Hükümet Meydanı'na gelince Atatürk Bulvarı'nı takip ederek yukarıya çıkacak ve sonra Neslihan Caddesi'ne gireceksiniz. Sizi sokak arasında asfaltın ve beton yığınlarının arasında bir minyatür kemer köprü karşılayacak. Doğru yoldasınız. Bir zamanlar buradan su geçiyormuş. Köşeyi dönünce göreceksiniz. Yeşillik ve su sesi bizi doğrulayacak.

Su başında Ayazma Kilisesini göreceksiniz, taşıma suyla döndürülen değirmeni göreceksiniz. Çok büyük ve saatlerce gezebileceğiniz bir yer değil ama saatlerce oturup dinlenebilirsiniz.

Sonbahar'da da ayrı bir güzel olduğunu Derekahve'nin internet sitesindeki fotolardan anladım ama o zamanda Goruk Şerbeti yok maalesef.http://www.derekahve.com/

Yorumlar

Popüler Yayınlar