Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber
Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.

Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.

İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...


İzmir Folklor Derneği (İFD) (Hatay - Üçyol)

Çalışmalarını Üçyol Süleyman Taştekin Anadolu Meslek Lisesi'nin spor salonunda yürütüyor. Dernek sitesinden duyurulan sezon açılışı 16 Ekim. Derneğe kursiyer olarak kaydolmak için resmi sitesinde yer alan bize katılmak istermisiniz bölümünü doldurabilirsiniz ya da 16 Ekim'de çalışmanın yapılacağı salonda olabilirsiniz.

Aylık kurs ücretinin 20 TL olacağını tahmin ediliyor. Henüz resmi rakam açıklanmadı. Çalışmalar pazar günleri yapılıyor.İzmir Turizm Folklor Derneği (İZTFD) (Gaziemir)

Gaziemir'de bulunan kulüp binasında kayıtlarını sürdüren İZTFD'ne katılabilmek için Pazar günleri saat 12:00; Salı ve Perşembe 19:00 saatlerinden sonra uğrayıp yeni sezon kayıtlarınızı yaptırabilirsiniz.

İzmir'in en eski derneği olan İZTFD'ye katılım detaylarını öğrenmek için  0 506 504 33 59 numaralı telefondan dernek yetkililerine ulaşabiliyorsunuz.Yörem Halk Oyunları Gençlik ve Spor Kulübü (Buca)

Buca'nın ve İzmir'in köklü derneklerinden olan Yörem, Ege Üniversitesi DTM Konservatuarı Öğretim Üyesi Mahmut Karagenç'in başkanlığında sürdürdüğü faaliyetlerini internet sitesinden duyurmamış ancak resmi sitelerinde yer alan başvuru formunu (kursiyer formu) doldurduğunuzda size dönecek ve bilgi vereceklerdir. Ayrıca kulüp telefonundan bilgi alabilirsiniz 487 91 02 .


Ege Folklor Eğitim Merkezi (EFEM) (Balçova)

Faaliyetlerini Balçova'da, belediye ile birlikte sürdüren dernek, çalışmalarını sezon boyunca Balçova Spor Tesisleri'nde sürdürüyor. Resmi sitesinde bir duyuru yapılmamış henüz ancak onlarda Ekim ayı ile birlikte çalışmalarına başlayacaklarını tahmin ediyorum. İletişim bilgileri 279 20 00

Bu yazı yayınlandıktan sonra EFEM'den bir arkadaş Facebook Profilinden şu açıklamayı yaptı. "Efem Gençlik ve Spor Kulübü (halk oyunları) kayıtları başlamıştır..İlgilenenler için Tel:279 20 00 Adres: Limon Sk. Duru Plaza K:2 No:70 Ata Cad. Balçova ( Okul Durağı Arkası)"Karşıyaka Kültür Sanat Vakfı (Karsav)

Vakıf Karşıyaka Çarşı'sındaki binasında Türk Halk Müziği, Seyirlik Oyunlar/Tiyatro, Halk Oyunları ve Enstrüman kursları ile hizmet veriyor. Ancak onlarda henüz sitelerinde duyuru yapmamışlar. 368 45 38 telefondan bilgi alabilirsiniz.İzmir Folklor Eğitim Merkezi (İZFEM) (Çamdibi)

İnternet sitesini güncellemeyen ve yeni sezon programı hakkında bilgi alamadığımız bir dernekte İZFEM. Çamdibi'nde hizmet veren dernekten bilgi alabilmek için 462 66 65  nolu telefonu arayabilirsiniz.
Yorumlar

  1. KATHOD - KARŞIYAKA

    Kathod çalışmalarını Bülent Ecevit Kültür Merkezi'nde sürdürmektedir. Kayıtlar burada alınmaktadır.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar