Bir Belediye Hizmeti

İlkokulda okuduğumuz dönemlerde aylık dergiler gelirdi okula. Ders kitaplarına yardımcı unsurlardı ve bölgeseldiler. Yani biz İzmir ile ilgili dergi alırdık. O zamanlar 18 ilçenin 20 ilçeye çıktığını, Aliağa'nın en son ilçe olduğunu, Karafatma dağının İzmir'in merkezinde yer aldığını vs vs detayları öğrenirdik kentimiz hakkında.

Şimdi bu derginin olduğunu sanmıyorum. İşte o bahsedilen Karafatma dağı ile ilgili bir haber gördüm ve paylaşmak istedim.

Karafatma dağı neresi mi? Aslında bütün Yeşilyurt, Hatay bölgesi... Yani Karabağlar ovası ile denizi birbirinden ayıran yüksek bölge....


Karabağlar Belediyesi, Yeşilyurt'ta taş yığını halinde kalmış, çirkin bir görüntü yaratan Karafatma Dağı'nı tıraşlayarak, düzleştirdi. Yanındaki park alanını genişletti, oturma ve oyun grupları, spor aletlerini yenileyerek, halkın kullanımına sundu. Yıllardır evlerinde panjur ve pencereleri açamamaktan yakınan, sokağa çıkamayan mahalle sakinleri, parkın içinde oluşturulan kafeteryada ise akşamları, eşsiz İzmir'i manzarası eşliğinde çay bahçesinde çaylarını yudumluyor.

     Karafatma Dağı olarak adlandırılan ve çirkin bir görüntü yaratan kayalıkları kırdırarak, iki amaca birden hizmet ettiklerini belirten Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm, "Karafatma Dağı'ndan, belediye işçilerimiz ve iş makinelerimizle kırarak elde ettiğimiz taşı, Uzundere Rekreasyon Alanı ve yeni parkların istinat duvarlarının yapımında kullandık. Bu çalışma ile Karafatma Parkı'nın alanını genişlettik, oturma ve oyun gruplarını da yeniledik, spor aletleri yerleştirdik. Çevrenin düzenlenmesi, yeşillendirilme çalışmaları yaptık. Kafeteryası ile park mahalle sakinlerinin oturup, çay içebileceği, dinlenebileceği bir mekan haline geldi. Yıllardır evlerinin pencerelerini dahi açamayan, geceleri serserilerin mekanı olan parkta, mahalle sakinleri, rahat nefes almaya başladı" dedi.

     15 bin metrekarelik alanda oluşturulan parkın, özellikle yaz akşamlarında doğal serinliğiyle mahalle sakinlerinin tercihi olduğunu belirten Kürüm, kafeteryanın da fiyatlarının uygunluğu ve yiyecek kalitesiyle, vatandaşlardan tam not aldığını söyledi. Parkı sık sık ziyaret edip, vatandaşların memnuniyetlerini gören Kürüm, "Burada huzur veren bir mekan yarattık. Bu da bizim en büyük mutluluğumuz" dedi.


Kaynak: Karabağlar Belediyesi

Yorumlar

Popüler Yayınlar