Sığacık'ta Organik Pazar

Seferihisar'ın Sığacık Mahallesi kale içinde kurulan yerel ürünlerin ve el işlerinin sergilendirdiği pazar Sığacık sakinleri için umut oldu. Kale içinde ilk kez kurulan pazarda, ilçede üretilen organik tarım ürünleriyle, hanımların el işleri ve birçok sanat eseri de sergileniyor. İlçenin geçtiğimiz günlerde Cittaslow kentler birliğine üye olmasıyla, sakin şehir kriterlerinin en önemli ayaklarından biri olan yerel değerlerin ve tarihi dokunun korunmasına yönelik birçok projeyi gerçekleştirmeye başlayan Seferihisar Belediyesi, “Seferihisar’ın Renkli Pazarı” sloganıyla hayata geçirdiği yerel pazarını bahar aylarıyla birlikte çok sayıda yerli ve yabancı turistin uğrak mekanlarından biri yapmayı hedefliyor...

Her Şey Doğal

Pazarda satılan tüm ürünlerin, sakin şehir kentler birliği kriterlerinde de yer aldığı gibi tamamen yörede üretilen organik ürünlerden oluşmasına dikkat edilirken, bir yandan da bölgedeki yerel üreticilerin desteklenmesiyle, önemli bir ekonomik girişimde gerçekleştirilmiş oluyor. Satılan ürünlerin arasında yer alan organik sebze ve meyvelerin yanı sıra, ev yapımı hamur işleri, hanımların el işleri, takılar ve birçok sanatçının resim, seramik, keçe gibi çok sayıda eserleri de yer alıyor.

Naylon Poşet Yerine File ve Kese Kağıdı

Sığacık’ın renkli pazarının en önemli özelliklerinden biri de yapılan alışverişlerde naylon poşet yerine, file ve kese kağıdı kullanılması. Kentlerin ve kasabaların doğaya ve çevreye saygılı, kendi özelliklerini ve eşsizliklerini keşfederek kalkınabileceklerinin sıklıkla altını çizen Başkan Soyer, pazarda yaptığı alışverişlerde file ve kese kağıdı kullanarak halka da örnek olmak yolunda ilk adımı attı. Çevrenin ve doğanın daha çok korunması ve değer verilmesi anlamına gelen bu uygulamayla Seferihisar Türkiye’ye yeni ve güçlü bir turizm akımının da örneği olmaya devam ediyor.

Naylon torbanın yasaklanacağı pazarda Kent Konseyi Kadın Komisyonu üyelerinin yaptıkları kese kağıtlarını tezgah sahiplerine ücretsiz dağıttılar.

Yorumlar

Popüler Yayınlar