Ana içeriğe atla

İzmir'de Nerelerde Yemek Yenir? - IX

Bir köyü var İzmir'in, bir koy ötesinde ülke ekonomisinin önemli bir oranda dış ticareti dönüyor. Binlerce grostonluk gemiler, ülkenin en büyük petro-kimya kuruluşu, demir çelik, hurda fabrikaları tonlarca yük taşıyan konteynerler, binlerce insan, liman, kamyon, gümrük, koşuşturmacalar, evraklar büyük bir hareket... 


Hemen bir koy ötesinde neredeyse uçan kelebeğin kanat sesini duyabileceğiniz bir sessizlik, şirin bir kumsal, güzel bir restaurant... 


Derya Restaurant tam da yukarıda anlattığımız cennet cehennem tasvirinin cennet yakasının sonunda. 


Salaş desen, salaş değil. Lüks desen hiç değil. 
İkisinin ortasında mütevazilik diye adlandırılabilecek bir yerde... 

Derya Restaurant, Yeni Foça yoluna saptıktan sonra yaklaşık 4-5 km ileride sağ tarafta yer alan denize nazır Çakmalı Köyü'nün içerisinde. Hemen bir koy öncesinde (Nemrut) bir kaç liman, bir kaç fabrika, bir petrokimya tesisi ve gümrükte hayat son hızla ilerlerken, son derece sakin bir hayat süren köy, Derya Restaurant sayesinde daha fazla tanınıyor. 

Derya Restaurant taze deniz ürünleri, taze salataları ve lezzetli mezeleri ile gerçekten ziyaret edilmesi gereken bir yer. Hafta için öğle ve akşam saatlerinde genelde civardaki fabrika ve limanlardan gelen ziyaretçilerin yoğunluğunu yaşasa da hafta sonları da boş sayılmaz. 

Rezervasyon yaptırmanız çok şart değil ama kalabalık bir grup halinde gidecekseniz yerinde olur.

Önerimiz; gün batımında gidin. Gün ortasında da güzel ama tahminimiz gün batımında doyumsuz olacağı... 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...