Yukarıdan İzmir

Hava muhalefeti bakımından şanslıysanız İzmir Adnan Menderes Havaalanı'ndan kalkan bir uçakla İzmir'in nefis manzarasını doyasıya izleyebilirsiniz.
 
Gaziemir'den kalkan uçaklar genelde Karşıyaka yönüne yani kuzeye doğru kalkışlarını gerçekleştirirler. Uçağın sol koridorunda cam kenarında oturanlar Karaburun'a kadar nefis bir İzmir manzarasını izlemeye koyulurken, uçağın yükselmesi Bergama üstünde sona erer. Azıcık harita bilginiz varsa ya da yön duyunuz kuvvetliyse önce semt semt sonra da ilçe ilçe güzel İzmir'i seyre dalarsınız.
 
İzmir Körfezi'nin aslında ne kadar dar bir geçitle iç körfeze geçiş yaptığını, dış körfezde yer alan kuş cennetini, Foça'nın kıvrımlarıyla ünlü koylarını, Aliağa'yı, adalarıyla birlikte Dikili'yi hemen ayırt edebilirsiniz. Uzakta olmadığı aşikar Midilli adası aslında Dikiliden yüzerek geçebileceğinizi sandığınız kadar yakın gelir size. Bergama'nın yaylarının teşilliği, Menemen ovasının parsel parsel tarlaları İzmir'in sandığınız kadar da beton yığını olmadığını hatırlatır.
 
Yine şanslıysanız ve dönüş yolunda sağ koridor cam kenarında oturuyorsanız bu defada Narlıdere üzerinden, Efemçukuru, Gödence, Kavacık manzaralı yolculukla inişe geçersiniz. Gümüldür'e varmadan dönüş manevrası yaparak rotasını Torbalı'ya doğru çeviren uçak bu defa da iyice alçaldığında Oğlananası ve Pancar gibi yerleşim ve sanayi bölgelerinin güzelliklerini sunar size. Ve en sonunda piste değen tekerlekler güzel yuvanıza kavuşturur sizi.
 
Bütün bu yolculuk aslında İstanbul yönüne gidişlerin ve dönüşlerin rotasındadır. Ama istatistiklerde bu rotanın en fazla kullanılan rota olduğu yönündedir.
 
Gönül isterki bir gün balonla İzmir'i karış karış yukarıdan inceleyelim. Kim bilir belki bir yatırımcının aklına balonla İzmir turu gelir...

Yorumlar

Popüler Yayınlar