"Yoldaş" Yorumlarımız

Blog takipçilerimiz bilirler, zaman zaman sayfanın en altında yer alan "Bu Kitabı Okumanızı Tavsiye Ederiz" bölümünde yayınladığımız kitap hakkında yorumlarımızı yazar, okumak isteyenlere belki bir yardımımız dokunur diye düşünürüz. 

İtalyan yazar Cesare Pavese'nin yoldaş isimli kitabının okumadan önce ön yargımız bizi İtalyan Komünisti birinin yaşantısının anlatıldığı bir hikayeye götürmüştü. Kitabın hiçte böyle olmadığını anlamak zor olmadı. 


Esasen dünyanın en yalnız insanının yazdığı,  bir yalnız adam kitabı. Ama kitap sanılacak kadar kasvet bir kitap değil. Torino'da yaşayan ailesinin dükkanında keyfe keder çalışan, aslında iyi bir gitarist olmasına rağmen bunu kimsenin bilmediği Pablo adında bir gencin hayatının özentiyle değişmesi ve onun olmayan yaşantının bir şekilde sürüp gitmesini anlatıyor. 

Kitabın son kısmında yine özentiyle girdiği Mussolini karşıtlığı rolünün sonucunda kitabın isminin Yoldaş olduğunu anlıyoruz. 

Bu arada kitap bu kadar sığ özetlenmeyi pek haketmiyor. Fakat derinlere indikçe sizin için sürprizleri kalmayacağından bu kadar yeter diyoruz. 

Kitabın arka kapağı şu şekilde; "Belki de, çevresini saran yalnızlık ve hüznün sınırlarını parçalayabilmek için, yaşamını bir otel odasında kendi elleriyle noktalayan "Cesare Pavese" (1908-1950), "Yoldaş"ta, geleneksel çizgisinden ayrılarak, geleceğe umutla bakıyor ve bir siyasi bilinçlenmenin romanını yazıyor. Burjuva sınıfından gelen gençlerin faşizmin son yıllarında yaşam ve tarih karşısındaki tavırlarının birçok romana konu olduğunu, ama proleter gençlerin ele alınmadıklarını belirten yazar, "Yoldaş"a kahraman olarak işsiz, eğitimsiz küçük burjuva Pablo'yu seçiyor. "Cesare Pavese" romanlarının belki de en önemli kadın kahramanı Linda'nın huzursuz aşkı, halk kadını Gina'nın sevecen yüreği, Pablo'nun büyük kentler aracılığıyla toplumsal dayanışmayı öğrenmesi, bu arada kahvelerden, meyhanelerden, hapisanelerden insan manzaraları, "Yoldaş"ı bir solukta okunan bir roman yapıyor. Yaşamın anlamı üzerine, dostluklar üzerine, "yoldaşlık" ve "umut" üzerine bir roman "Yoldaş"." [1]

Kaynak: [1] İdefix Kitap Satış Sitesi - Kitaplar - Modern Klasikler http://www.idefix.com/kitap/yoldas-cesare-pavese/tanim.asp?sid=G51O7YV2YY7AGCLUEML7

Yorumlar

Popüler Yayınlar