Ana içeriğe atla

İZMİR KÖRFEZİ’NDE “RENKLİ TUVAL YELKEN YARIŞI”

6. Uluslararası EGEART Sanat Günleri kapsamında İzmir Körfezi’nde  “Renkli Tuval Yelken Yarışı” ile sanat şöleni başlıyor. 

Savaş sonrası dönemin en önemli çağdaş sanatçıları arasında yer alan Daniel Buren’in imzası haline gelmiş beyaz aralıklarla bölünen renkli çizgilerden oluşan VOILE/TOILE TOILE/VOILE isimli tuval yelkenli tekne filosu 17 Ekim 2015 tarihinde Karşıyaka Spor Kulübü önünden başlayarak İzmir Körfezi’nde yarışacaktır. Yarışın hemen sonrasında, teknelerden sökülen ”yelken/tuvaller” İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Havagazı Fabrikası’nda sergilenecek.


1938 yılında Fransa’da doğmuş olan Daniel Buren, 1965′ten beri 8.7 cm genişliğindeki beyaz aralıklarla bölünen renkli çizgileriyle çalışmaktadır. Bu yöntemi çeşitli iç ve dış mekan düzenlemelerinde kullanmıştır. Cesaretli ve yeterince kalender bir adam olarak tanınan Daniel Buren, sanatını sergileme mekanı olarak öncelikle şehir sokaklarını kullanmayı uygun bulmuş, sanatın her mekanda, her anda ortaya konulabileceği fikrinden yana olmuş ve geceleri gizlice şehrin reklam panolarını, sokak duvarlarını, hatta ev damlarını ünlü ve sanatına münhasır siyah-beyaz veya renkli şeritleriyle donatmakta bir sakınca görmemiştir.


VOILE/TOILE TOILE/VOILE bundan önce Berlin (1975); Cenevre (1979); Lozan (1980); Thun (1983); Villeneuve D’ascq (1998/99); Tel-Aviv (1999); Sevilla (2004); Grasmere (2005); Cenevre (2005)’; İstanbul ( 2011)’de sergilenmiştir.

Daniel Buren ve ekibi tarafından video ve fotoğraf çekimleri yapılacak olan yarışın katalog ve video-art cdleri uluslararası müzelere ve sanat camiasına Daniel Buren tarafından dağıtılacaktır. VOILE/TOILE TOILE/VOILE yarışı ve sergisi Türkiye’nin ve İzmir’in tanıtılmasında büyük rol oynayacaktır.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...