16 Eki 2015

İZMİR KÖRFEZİ’NDE “RENKLİ TUVAL YELKEN YARIŞI”

6. Uluslararası EGEART Sanat Günleri kapsamında İzmir Körfezi’nde  “Renkli Tuval Yelken Yarışı” ile sanat şöleni başlıyor. 

Savaş sonrası dönemin en önemli çağdaş sanatçıları arasında yer alan Daniel Buren’in imzası haline gelmiş beyaz aralıklarla bölünen renkli çizgilerden oluşan VOILE/TOILE TOILE/VOILE isimli tuval yelkenli tekne filosu 17 Ekim 2015 tarihinde Karşıyaka Spor Kulübü önünden başlayarak İzmir Körfezi’nde yarışacaktır. Yarışın hemen sonrasında, teknelerden sökülen ”yelken/tuvaller” İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarihi Havagazı Fabrikası’nda sergilenecek.


1938 yılında Fransa’da doğmuş olan Daniel Buren, 1965′ten beri 8.7 cm genişliğindeki beyaz aralıklarla bölünen renkli çizgileriyle çalışmaktadır. Bu yöntemi çeşitli iç ve dış mekan düzenlemelerinde kullanmıştır. Cesaretli ve yeterince kalender bir adam olarak tanınan Daniel Buren, sanatını sergileme mekanı olarak öncelikle şehir sokaklarını kullanmayı uygun bulmuş, sanatın her mekanda, her anda ortaya konulabileceği fikrinden yana olmuş ve geceleri gizlice şehrin reklam panolarını, sokak duvarlarını, hatta ev damlarını ünlü ve sanatına münhasır siyah-beyaz veya renkli şeritleriyle donatmakta bir sakınca görmemiştir.


VOILE/TOILE TOILE/VOILE bundan önce Berlin (1975); Cenevre (1979); Lozan (1980); Thun (1983); Villeneuve D’ascq (1998/99); Tel-Aviv (1999); Sevilla (2004); Grasmere (2005); Cenevre (2005)’; İstanbul ( 2011)’de sergilenmiştir.

Daniel Buren ve ekibi tarafından video ve fotoğraf çekimleri yapılacak olan yarışın katalog ve video-art cdleri uluslararası müzelere ve sanat camiasına Daniel Buren tarafından dağıtılacaktır. VOILE/TOILE TOILE/VOILE yarışı ve sergisi Türkiye’nin ve İzmir’in tanıtılmasında büyük rol oynayacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

O.K ?

Dilimize pelesenk olmuş, İngilizce tamam anlamına gelen ama artık Türkçe'nin bir parçası olan küçük onay kelimesinin İzmir'le bir ...