Ana içeriğe atla

Hep Bir Yanımız Eksik

Nedendir bilinmez hiç bir işi uzun vadeli planlayarak yapmadığımız gibi yaptığımız kısır hesaplarımızın neticesinde de her işimizi yarım yaparız. Bu biraz karakterimiz olmuş gibi. 

Neden böyle bir konuya girdik ? Belki de sinir bozucu eksikliklere alışmış olmanın verdiği rahatsızlıktır sebebi. 

Bundan 35-40 yıl önce kentin ana arter yolları planlanırken; o zamanının yerel yönetimine yolları geniş yapalım fikrini aşılayan gizli kahraman (kimdi bilmiyoruz) belediye başkanını ikna olmuş olacak ki, yollarımız en az 4 şeritli planlamıştı. Bu geleceğin öngörüsü her zamanki gibi kentin önde gelen muhaliflerini harekete geçirmişti. Şehrin ortasına uçak mı indirilecek sloganı ile muhalefet yapmaları neticesinde bazı arterlerde değişiklikler yapılmış, yollar şimdi haliyle ancak planlanmıştı. İşte o zaman atılan bir geri adım kentin gelişmesinde önemli etki gösterdi ve şimdi bir cm genişletilemiyor yollar. 

İşte o zamandan bu zamana yaptığımız her işte bir eksiklik mutlaka oluyor...


Örneğin kentin son gelişen bölgesi olan Balçova'da AVM'lerin dipdibe planlanması ne kadar yanlışsa o yanlışı düzeltmek için yapılan hamlelerde bir o kadar eksik. Her bir AVM'nin önüne kırmızı ışık koyarak felç olan trafiği kanser haline getirebilmek başarıdır. Geçtiğimiz aylarda bir kaç yaya üst geçidi inşaatı aylar süren çalışmalarla bitirildi. Herkes sandı ki kırmızı ışıklar azalacak. Geldiğimiz nokta da kırmızı ışık sayısı azalmazken, üst geçitlerin yürüyen merdivenleri de çalışmaz oldu. Nedenini Hemşehri İletişim Merkezi aracılığı ile sormaya korkuyoruz çünkü onlarca cevap gelecek ama hiç birisi sorduğumuz sorunun cevabı olmayacak. 

Halbuki bu üst geçitler kentin 4 bir yanına lazım ve çalışır durumda olması gerekiyor. Yapıyoruz ama bir şeyi eksik olmalı ki bu yatırımlardan faydalanamıyoruz. 

Bir diğer eksiklik kıyı şeridimizde... Sahillerimizin bir kısmı oteller ve sosyetik kulüplerle çevrili olduğundan günübirlik deniz sefası yapmak isteyen binlerce İzmirli değişik köşelerde çözüm arıyorlar. Son yıllarda moda olan bir tabela neredeyse tüm sahillerimizde var. "Lütfen kumsalımıza ayak izinizden başka hatıra bırakmayınız". Ne güzel söz değil mi? Bu sözü okudukça hemşehrilerimizin çevre duyarlılığı ve eğitim seviyesinden şüphe duysak ta Belediyelerimizin de hassas ve nüktedan uyarılarla bu bilinci aşılamaya çalışıyor sanıyoruz. Yanılıyoruz. Mesela Menderes'in Özdere mahallesinin merkezinde yer alan plaj... Sahil boyunca onlarca düzensiz ve pislik içinde yüzen tesisine kıyılarda şezlong ve şemsiye kiralamasına izin verilmesine rağmen pislik kıyılarda kol geziyor. Kumda değil sigara izmariti üzerinde güneşleniyorsunuz. Gözünüz tabelaya takılınca sanıyorsunuz ki bu tabelayı koyan çöplerde koymuş ve sıklıkla temizliyorlar. Hayır o zaman işlerini tam yapmış olurlar... Ne bir çöp, ne bir zabıta ne bir kontrol ne bir saygı ne bir hizmet var sahillerimizde... 

Eksiklik mi arıyorsunuz buyrun kentimizin sportif başarılarına bakın... Bir tarafta tarihin en eski kulüpleri KSK, Göztepe, Altay, Altınordu, Buca, İzmirspor.... Bir tarafta tarihin en eski stadları... Gürsel Aksel, Karşıyaka, Alsancak, Buca, Atatürk,.... Konuşacak bir şey yok... Bu kadar çok kulüp varken destek bekleyen kendi kulüplerini kurup onlara rakip olan belediyelerin, bu kulüplere stad yapacağını beklemek ahmaklık olsa gerek... Nitekim iktidar tüm Türkiye'yi yeniledikten sonra inceden İzmir'e de el attı. Ona da ilk darbeyi yerel yönetim mahkemeye vererek vurdu.. Sormak lazım kimden tarafasınız diye? 

Kültür sanatta ne durumdayız? Elbetteki eksiğiz... 
Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi hakkındaki görüşlerimizi defalarca yazdık. Bu kadar merkezi bu kadar büyük bu kadar verimli alana bu kadar yetersiz bir tesis yapılabilirdi 

Ya Kültürpark? Ya İEF? 

Hangisine gitmek için can atıyorsunuz? 

Bence zihniyeti değiştirmek, kenti, kentliyle birlikte yönetmek elzemdir. 

Rahmetli Piriştina'nın emekleri boşa gitmemeli. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...