Sevgi Tepesi

Panoramik bir İzmir manzarası seyretmek istiyorsanız, Susuzdede kolayca ulaşabileceğiniz yerlerden birisidir. Her ne kadar şimdilerde İnönü Caddesi üzerinden giderken görülmesi zor olsa da, sorarak kolayca bulabilirsiniz. İzmir'de Göztepe semtine adını veren bu tepe nefis manzarası ile sayısız sevgiliye ev sahipliği yapmış bir tepedir.

Cuma günleri Susuzdede ve çevresi çok şenlikli oluyor. Hiç gitmediyseniz bu Cuma gidin derim... 


İsminin Rumca Aya Agapi yani Sevgi Tepesi olduğu bilinmesine rağmen, susuzluktan öldüğü bilinen bir erenin tepeye gömülmesinden sonra Susuzdede adını almıştır. Rivayete göre genç kızlar Cuma günleri yukarıda yer alan Susuzdede yatırına gelirken ellerinde bir makara iplik ile gelirlermiş ve bu ipliği tepeye çıkmaya başlarken salmaya başlarlarmış. Yukarı çıktıktan sonra kalan ipliği yatırın etrafında döndürmeye ve her turda bir dilek tutmaya başlarlarmış. İpliğin döndüğü tur kadarı ile dileklerinin gerçekleşeceği inancı hakimmiş. Günümüzde bile her cuma binlerce ziyaretçisi hem yatırın etrafına ip dolar hemde susuz dedeyi sulayarak ruhuna hediye eder

90'lı yılların başına kadar yatırın tepesinde dikilen tek ağaç dışında bir ağacı olmayan tepe, Göztepe Kız Meslek Lisesi öğrencileri tarafından eteklerinin ağaçlandırılması ile günümüze yemyeşil bir görüntüyle gelmiştir.
Kurtuluş Savaşı öncesinde Rumlar tarafından sevgi tepesi adı verilen Susuzdede, doyumsuz İzmir manzarası ile her daim revaçtadır. Susuzdede tepesinin etrafında bir tesis bulunmamaktadır. Ancak hemen yanında bulunan Susuzdede parkının içerisinde kafeteryalar bulunmaktadır. 

Bir çok Rum şiiri ve aşk hikayesinin Ayos Agapi'den Enopi'ye bakarak yazıldığı öne sürülmektedir. Enopi denilen yer ise bugünün Göztepesi...

Yorumlar

Popüler Yayınlar