Ana içeriğe atla

2017 Hoşgelsin Sefa Gelsin


7 yıl boyunca İzmir'e dair herşeyi günde en az bir kez giriş yaparak sizlerle paylaştıktan sonra bu sezon daha seçici olmaya, daha az tüketmeye, günlük gelişmeleri değil de daha çok entellektüel bir dağarcık yaratmaya yönelmeyi tercih ettik. Giriş sayımız azaldı ama takipçi sayımız arttı... Farkettik ki aslında hiçte küçümsenmeyecek bir dağarcık yaratmışız bunca yıl sonunda....

Kararımızdan vazgeçmedik. Artık daha seçiciyiz. Daha kıymetli bilgileri paylaşmak istiyoruz. Gezip gördüklerimizi de değerlendireceğiz elbet ama önemli olan okuyana bir şey katabilmek. 

Etkinlikleri de ihmal etmiyoruz ama artık onları Twitter ve Facebook hesaplarımızda paylaşıyoruz sadece. Netice de bizde amatörüz. Kusurumuz olduysa affola... 

Bu  vesile ile tüm takipçilerimize 2017 yılının sağlık, huzur, mutluluk ve başarı getirmesini diliyoruz. Umarız bütün kötülükler, acılar, mutsuzluklar 2016 yılıyla birlikte geride kalır ve bir daha hiç önümüze çıkmaz. 

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Halk Oyunları Öğrenmek İsteyenlere Rehber

Hemen her İzmirli hatta Egeli mutlaka zeybek öğrenmek ister. Düğünlerde, toplantılarda, özel günlerde çıkıp harmandalı oynayan insanlara gıpta ederek bakanlar keşke bende oynayabilsem diye iç geçirirler.
Ancak bilmezlerki Halk Oyunlarını öğrenmenin yaşı yoktur. Yaşınız kaç olursa olsun bir Halk Oyunları derneğine giderek kayıt olabilir doğru ellerden doğru oyunları öğrenebilirsiniz.
İnternete gereken önemi vermeseler de bir kaç dernek hakkında bilgi...

İzmir'de Adana/Urfa Kebap Nerede Yenir?

İzmir insanı dışarıdan bakıldığında, ot, balık, gevrek, midye, lokma, boyoz ve buna benzer İzmir'in simgesi olmuş yemeklerle beslenir sanılır. Genel temayül yanıltıcı değildir aslında ama her İzmirli de zaman zaman farklı lezzetlere yelken açmak ister. Günü gelir kebap yemek ister, günü gelir çeşitli yörelerin köftesine meyillenir. Aslında Anadolu'nun ve Dünya'nın mutfaklarından örnekleri kentimizin içinde bulabiliriz. 
Geçtiğimiz günlerde bir sohbet esnasında "İzmir'de iyi bir kebabı nerede yersin?" sorusuna cevap bulmakta zorlandığımızı gördük. Biraz düşünüp bugüne kadarki deneyimlerimizi gözden geçirip, lüks olmayan ve sadece kebap işi yapan mekanları anlatmak istedik. 
Bu gazetelerin yaptığı gibi "En İyi 10 Kebapçı" tadında bir yazı olsa da gayesi bambaşka bir yazıdır. 

Tire Çamur Peyniri

Kopanisti ile başlayıp İzmir'in süt ve süt ürünlerindeki çeşitliliği kaleme almak istemiş, ancak bir türlü fırsat bulamamıştık.

Süt ve süt ürünleri konusunda İzmir'in her bir ilçesi kendine has ürünleri ile markalarını oluşturmuşlar. Karaburun yöresi Kopanisti, Seferihisar yöresi Armola, Bergama yöresi tulum peyniri, Selçuk yöresi lor tatlısı gibi...

İşte onlardan birisi Tire Çamur Peyniri...